Chcete naučit dítě pravidelnému čištění zubů? Máme několik cenných rad!

1. Pestré a veselé zubní kartáčky

Celý proces čištění by měl přinášet dítěti radost, začít se dá už u nákupů. Jděte do drogerie s dítětem a umožněte mu vybrat si zubní kartáček samostatně. Na trhu existuje obrovské množství zubních kartáčků pro děti – vícebarevné, pestré, s kresleným motivem nebo neobvyklými kryty. Můžete také koupit sadu zubních kartáčků pro rodiče a dítě, takové kartáčky mívají stejné barvy nebo stejné obrázky.

2. Buďte svému dítěti příkladem

Učení příkladem je mnohem efektivnější než jakékoliv vysvětlování a přesvědčování. Dejte dítěti zubní kartáček, ať zkusí opakovat vaše pohyby. Postupně se z takové primitivní hry vyvine návyk, čištění zubů si pak bude dítě asociovat s veselou a zajímavou činností.

3. Bezpečná dětská zubní pasta

Správně zvolená zubní pasta také hraje důležitou roli a výsledný efekt pozitivně podpoří. Při nákupu byste měli největší pozornost věnovat složení. V žádném případě nemůže obsahovat fluorid, umělá barviva, parabeny, povrchově aktivní látky a sacharin. Vybírejte pouze jemné textury, protože tvrdé částice mohou poškodit dásně a ústní sliznice. Tubička by měla dobře padnout do ruky.

4. Využijte přesýpací hodiny

Pomohou dítě uklidnit. Děti si často myslí, že čištění zubů zabírá příliš mnoho času. Proto doporučujeme předem se s dítětem domluvit na malé hře: že celý proces bude trvat přesně tu dobu, za kterou se písek z přesýpacích hodin přesype z jedné baňky do druhé. Je však důležité vybrat ty hodiny, ve kterých se písek sype 2 minuty. To pro dítě není příliš dlouhá doba a celý proces bude zároveň dostatečně dlouhý.

5. Pravidelně navštěvujte dětského zubního lékaře

Mějte na paměti, že návštěva dětského zubního lékaře je nutná alespoň jednou za půl roku, i když si vaše dítě na nic nestěžuje. Pravidelné preventivní prohlídky u zubaře pomohou dítěti zvyknout si na stomatologické ordinace, být klidnější a nebát se zubařů. Pamatujte si také, že návštěvy zubního lékaře by v životě dítěte neměly být stresovým spínačem.Ddoma si proto můžete občas zahrát s dítětem na doktora – ať si zkusí ošetřit zuby panenky nebo medvídka.

Fotografie: Pexels

Přečtěte si také