Dezinfekce nebude: Do vlaku si vezměte vlastní, žádají železnice cestující

Nejčastější dvojice doporučení – nošení roušek a používání dezinfekce na ruce, jsou dnes chápány jako samozřejmost. Slovenský národní dopravce ZSSK dnes překvapil cestující svým prohlášením. Dezinfekce do každého vozu by prý byla příliš drahá a žádá tak cestující, aby si do vlaku přinesli svou vlastí.

Přísná pravidla ohledně dezinfekce prostor a vyžadování nošení roušek musí dodržovat všechny podniky jak u nás, tak na Slovensku. O to více překvapilo vyjádření státního dopravce, který poukazuje na fakt, že by umístění dezinfekce do stanic a jednotlivých souprav bylo finančně příliš náročné. Paradoxem je, že dezinfekce samotná je při větších objemech velmi levná, stát a velké podniky ji vykupují v řádu desetikorun za litr.

Zároveň si je potřeba uvědomit, že dodání dezinfekce navíc, k mýdlům, které jsou na toaletách v každém voze, a to opět do každého vozu, by bolo technicky náročné a velmi drahé. ZSSK denně vypravuje cca 1 500 vlaků, které se v drtivé většině skládají z vícero vozů, přičemž dezinfekci bychom potřebovali minimálně při každých dveřích,“ uvedl pro server Aktuality.sk mluvčí ZSSK Tomáš Kováč.

O cestující je podle dopravního podniku postaráno dostatečně. Podle slov tiskové mluvčí probíhá pravidelné a důkladnější čištění vlaků, dveří, kliček, madel, opěrek na ruce, stolů apod. Zároveň dochází k pravidelnému čištění klimatizace ozónem.

Vybavte se na cesty: Obchod s dezinfekcemi Covitrade.cz spustil akci 3+1 zdarma na dezinfekce na ruce ve spreji KIN-TOL

Do vlaku si berte vlastní dezinfekci

Národní dopravce se podle slov mluvčího spoléhá na ohleduplnost a zdraví rozum cestujících. Zároveň s tím vyzval cestujících, aby si do vlaku brali vlastní dezinfekci na ruce. „Žádnému cestujícímu nebráníme, aby si do vlaku vzal a používal vlastní dezinfekční prostředek na ruce. Dokonce to rádi uvidíme,“ doplnil Kováč.

Oproti jarní vlně koronavirové pandemie mají cestující nyní tu výhodu, že jsou dezinfekce v obchodech stále k dostání. Paradoxem zůstává, že se státní dopravce nemusí řídit nařízením slovenského úřadu veřejného zdravotnictví, který ve vnitřních prostorech vyžaduje po provozovatelích, aby u vchodu nabídli zákazníkům dezinfekci, nebo alespoň jednorázové rukavice.

Zdroje: Aktuality.sk, Uvzsr.sk

Přečtěte si také