Miliony semínek obalených uhlím mají zachránit svět

V Keni je možné spatřit zajímavý zvyk. Vystřelování čerých kuliček z praku či jejich sypání z vrtulníku na vyprahlou zem. Jaký je důvod? 

Za podivnou aktivitou není nic jiného, než záchrana světa jak jej známe. Africká Keňa bojuje s úbytkem zeleně a odlesňováním po svém a zvolila k tomu netradiční metodu. Vystřelování černých kuliček pobíhá všude tam, kde je šance na růst nových stromů a zeleně obecně.

Kuličky jsou tvořeny z uhlí a živin, přičemž uprostřed se nachází semínka vybraných stromů a rostlin. Nezávadný obal má čtyři hlavní účely. Slouží jakožto ochrana semínka před pozřením zvířaty (i kdyby k tomu však došlo, nic se jim nestane), chrání semínka před teplem a mechanickým poškozením dokud nepřijde déšť a zároveň také jako výživa pro rychlé klíčení a růst rostliny. Po nasátí vodou dokáže obal zůstat déle vlký a tím poskytne rostlině dostatek času na vyklíčení. 

Afričané takto sází na 200 různých druhů rostlin a stromů. Nejčastějí jsou různé druhy akácie. Konkrétně bylo tímto způsobem “zasazeno” přes 4 322 000 stromů. Lidé je vysypávají, vystřelují či dokonce ve velkém sypají z vrtulníku. 

Metoda je podle zakladtelů Seadball Kenya aplikovatelná i na dalších územích planety. Pomoci by při použití správných druhů mohla vedle dalších afrických zemí i v pustějších oblastech Asie a Ameriky.

Přečtěte si také