Co je to fiat aneb Bitcoin není pro každého. Zatím…

Kryptoměny zažily nebývalý růst. Nová historická maxima prakticky každý den posledních několik týdnů přesvědčila řadu investorů z řad běžných lidí o tom, že by si měli nějaký ten bitcoin koupit také. Pokud jste tak učinili, měli byste si uvědomit jednu věc.

O Bitcoinu bylo napsáno mnohé. Že je to bublina. Že je to nejlepší investiční příležitost našich životů. Že by si je nyní koupil jen blázen, nebo že by si je jen blázen nyní nekoupil. Sledovat situaci na trhu může být pro nezkušené investory složité. Pokud teprve řešíte, jak koupit Bitcoin a kde ho sehnat nejvýhodněji, měli byste si o tématu zjistit více a až poté investovat. Nebojte, pomyslný vlak vám neujede. I když to tak může vypadat.

Bez porozumění významu a potenciálu technologie, kterou Bitcoin přinesl, se vše doopravdy může jevit jen jako naivní spekulace. Při pohledu na graf nově vytištěných dolarů americkou centrální bankou (Fed) je však zjevné, že peníze s konečnou zásobou jednotek v oběhu mají něco do sebe. Při pohledu na zmíněný graf není s podivem, že fanoušci kryptoměn říkají běžným penězům „FIAT peníze“. Slovo fiat je z latinského „budiž“. Když totiž centrální banky potřebují, jednoduše si nové dolary nebo koruny vytisknou a nemusí nijak krýt jejich hodnotu – nové „peníze“ prostě vzniknou z ničeho. To u Bitcoinu nejde.

Vzdělávejte se berte investici do Bitcoinu spíše jako spoření

Podobně jako v případě důchodového spoření, ano u Bitcoinu byste neměli denně sledovat jeho cenu. Nic to nezmění a zbytečně ztrácíte čas něčím, co nevytváří žádnou hodnotu. Jak doporučuje např. český odborník na Bitcoin a ekonom, Dominik Stroukal, do Bitcoinu je lepší investovat pravidelně a po malých částkách.

Myslete na to, že kupovat nemusíte celý bitcoin. Existují jednotky bitcoinu, 1 BTC = 100 000 000 satoshi (název vznikl podle jména tvůrce kryptoměny).

Pokud nemáte zkušenosti s obchodováním, vykašlete se na krátkodobé obchody na burze. Zatím se pokaždé v historii Bitcoinu vyplatilo investovat a čekat. Jednoduchá strategie s názvem HODL má něco do sebe. Bitcoin držíte ať roste či klesá. Pokud jste navíc investovali zodpovědně a pouze peníze, které vám nechybí, můžete si v klidu počkat na zhodnocení. Sledovat denně vývoj ceny je stresující a k ničemu nevede. Abyste pochopoli potenciál Bitcoinu, koukněte se na další díly ze seriálu Bitcoin: Nestátní peníze od Josefa Tětka. 

Právě kniha Odluka peněz od státu od Josefa Tětka představuje skvělého průvodce, který vám osvětlí ekonomické principy, základy o Bitcoinu a jeho potenciálu, aby se stal penězi budoucnosti. Kniha je k dispozici zdarma na odlukapenez.cz. Po přečtení pochopíte, proč není aktuální cena všechno a proč se vyplatí trpělivě spořit do Bitcoinu, kupovat jednotlivé satoshi a vše sledovat v klidu z povzdálí.

Přečtěte si také