Vyhlašujeme válku papírovým kelímkům. Jaký je Otoč kelímek?

Uspěchaná doba si žádá rychlá řešení. Jedním takovým fenoménem milovníků kávy je take-away neboli káva s sebou, káva do kelímku. Můžeme si ji vychutnat při cestě do práce, na schůzku nebo jen tak na procházce, a pak kelímek vyhodit do odpadkového koše. Velmi praktické, ale neekologické.

Ekologové a environmentalisté se na toto téma čím dál častěji ozývají, vzhledem ke zvyšujícímu se množství vyprodukovaného odpadu, způsobeného mimo jiné také nerecyklovatelnými kelímky od kávy, které poté končí na skládkách nebo ve spalovnách.

Jak je to s tou recyklací? A mají jednorázové kelímky ekologickou alternativu?

Ocenili jsme, když se nedávno v naší oblíbené kavárně objevilo víčko na kelímek z recyklovaného papíru. I ekologické maličkosti se počítají.

Ačkoliv se může zdát, že kelímek na kávu je z papíru, zdání klame. Je totiž potažen vrstvou plastu, a proto je těžko recyklovatelný nebo jeho recyklace je finančně náročná. Provozovatelé kaváren se snaží zařadit do nabídky jednorázové kelímky vyrobené z bioplastu, které zaručují kompostovatelnost a rychlou rozložitelnost. Zde ale nastávají dva problémy: při třídění, kdy není jednoduché rozeznat kelímek, který je vytvořen z bioplastu od plastového, a také to, že kelímek z bioplastu patří do bioodpadu. Možná vás teď napadá, stejně jako mě, kde ale najít ve městě odpadkový koš na bioodpad?

Správné třídění odpadu je základ, ale nelehký úkol pro běžného občana i samotné  třídírny odpadů. Zdá se to jako začarovaný kruh. Ani jednorázové ekologické či bio kelímky nejsou optimálním řešením. Tak jak z toho kruhu ven?

Jak si vychutnat čerstvou kávu v kelímku a neprodukovat další a další odpad? Jde to…

Projekt Otoč kelímek se rozšiřuje a zaplavuje Českou republiku

Začalo to v Olomouci (pod názvem Půjč si kelímek), kde se provozovatelé kaváren rozhodli s neuspokojivou situací zvyšujícího se odpadu něco udělat. Právě oni vidí, kolik zákazníků si nechává připravit kávu do kelímku, který následně končí v odpadkovém koši.

V České republice se každý rok spotřebuje zhruba 350 milionů jednorázových a obtížně recyklovatelných kelímků na nápoje. (www.otockelimek.cz)

Projekt Otoč kelímek se snaží snížit výdej těchto nerecyklovatelných kelímků na minimum a nahradit je udržitelnými, ekologickými a snadno recyklovatelnými. Stačí si říct o Otoč kelímek ve vaší oblíbené kavárně, zaplatit vratnou zálohu 50 Kč a po vypití nápoje si nechat udělat čerstvou kávu nebo kelímek vrátit v kterékoliv provozně, která je zapojená do projektu. Tam kelímek umyjí a vrátí do oběhu, a to až 600 krát.

Vratné kelímky jsou vyrobeny z kvalitního materiálu polypropylenu, který vydrží několik stovek otočení. Po dosloužení patří do žlutého kontejneru a dojde k recyklaci. Využívat této služby můžete v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Zlíně a dalších městech.

Vyzkoušeli jsme za vás

I my jsme milovníci dobré kávy, rádi si vezmeme kávu s sebou do práce, kde si ji můžeme vychutnat. Jsme si vědomi nevhodnosti používání nerecyklovatelných kelímků a nechceme podporovat narůstající množství odpadu. Proto velmi vítáme tento inovativní přístup a nemohli jsme ho nevyzkoušet. A jaká je naše zkušenost s Otoč kelímek?

Kávu do kelímku jsme si vzali v kavárně Vnitroblock, kde jsme požádali o kávu do Otoč kelímku. Zaplatili jsme za kávu, plus 50 Kč zálohu za kelímek. Kávu jsme dostali do modrého kelímku, na který jsme bohužel museli použít plastové bílé víčko, jelikož projekt Otoč kelímek se zaměřuje opravdu jen na kelímky. V tomto případě bychom uvítali jako alternativu již zmíněné papírové víčko. V práci jsme si mohli vychutnat dobrou kávu, s čistým svědomím, že kelímek neskončí v odpadkovém koši. Kelímek je vytvořen z pevného a kvalitního materiálu, díky tomu se z něj dobře pije a chuť a vůně kávy je zachována. Po práci naše cesta vedla směrem ke Karlínu. Na webových stránkách www.otockelimek.cz jsme si na mapě našli kavárnu, kde jsme kelímek mohli vrátit a obratem nám byla vyplacena záloha. Vše proběhlo bez problému.

Do budoucna bychom uvítali mobilní aplikaci pro snazší hledání na mapě kaváren, ale tento systém zálohovaných vratných kelímků jsme vyhodnotili jako velmi dobré řešení, když máte chuť na dobrou kávu, ale nemáte čas si ji vychutnat v kavárně nebo s sebou nemáte svůj vlastní termohrnek. Dobré, rychlé a ekologické.

Otoč kelímek už našel své příznivce. Sledovat vývoj a zájem můžete na instagramu Otoč kelímek a sdílet svou zkušenost můžete také pod hashtagem #otockelimek.

To nejlepší pro přírodu: použijte termohrnek či tumbler

Bambusový hrnek – vlastní alternativa k Otoč kelímek 🙂

Z osobní zkušenosti za nejideálnější řešení považujeme nechat si udělat kávu s sebou do vlastního termohrnku či tumbleru. Všechny námi oslovené kavárny jsou této variantě nakloněny a někteří si váží svých ekologicky smýšlejících zákazníků natolik, že při objednání si kávy do vlastní nádoby dostanou slevu, a to nejčastěji 5 % nebo 5 Kč.

Ekologickým přístupem každého jedince se sice nevyřeší globální ekologické problémy ze dne na den, ale když se budeme chovat svědomitě a ohleduplně k přírodě a zmírňovat narůstající objem odpadu dle možností každého, ocení to především generace, které na modré planetě budou žít v následujících letech.

Přečtěte si také