Nepřežijí u vás kytky? Zkuste česká „kosmítka“

Rádi byste doma měli nějakou rostlinku, ale ve vaší péči skomírá i kaktus? Trávíte spoustu času mimo domov a zalévání rostlin není úplně to, na co byste primárně mysleli? I pro vás existuje řešení, a dokonce přímo od české firmy. Vaším úkolem dokonce bude o rostlinku se nestarat vůbec.

Na netradiční pojetí pěstování rostlin jsme narazili na pražském festivalu kutilů Maker Faire 2022. A na první pohled nás myšlenka rostlinek, o které se není třeba vůbec starat, zaujala. Co jsou to tzv. kosmítka?

Čím méně péče, tím lépe

Díky kosmítku můžete doma mít živé rostlinky, na které se opravdu můžete jen koukat a nemusíte si lámat hlavu s tím, jestli na ni příliš netáhne studený vzduch od okna nebo jestli jste ji při zalévání nedopřáli vody až příliš.

Kosmítkovou rostlinu nemusíte totiž zalévat vůbec. Vše, co ke svému životu potřebuje, má již ve svém médiu, ve kterém se k vám již dostane. Jediným vaším úkolem je odolat a sklenici neotevírat. Do živného media by se dostaly mikroorganismy – například bakterie a plísně, jejichž přítomnost by rostlinka nepřežila.

Stačí, když pro ni najdete klidné místo, nebudete ji přenášet (a pokud, tak velmi opatrně), kam na ni nebude svítit příliš sluníčka – není ideální ji tedy umisťovat na okenní parapet, ale ideálně například do knihovničky nebo přímo k posteli. Nyní je navíc úplně ideální doba si ji pořídit – více než horké letní teploty rostlinkám vyhovuje chladnější prostředí, nemusí vás tedy trápit, že svými studenými radiátory zeleným kamarádům ubližujete.

Smiřte se ale s tím, že s rostlinkou si domů žádný další život nepřineste – je totiž naprosto odolná proti škůdcům i plísním.

Masožravka přežije i bez masa

Co vůbec v českém kosmítku roste? Zřejmě vás to překvapí, ale jeho obsahem je masožravá rostlina rodu Drosera, česky jednoduše řečeno rosnatka, kterou můžete potkat ve volné přírodě v bažinatých oblastech i u nás. Její okolní prostředí naprosto sterilní, a to díky tomu, že je od okolí oddělena utěsněnou nádobou, kterou v omezené míře prostoupí pouze plyny.

Malá masožravka hmyz pojídat nepotřebuje. Stačí jí dostatek živin z živného média. Foto: Se souhlasem Plantaxie

Její hlavní zdroj živin tvoří médium, které je v podstatě speciální tuhý gel, který masožravku vyživuje po dobu dvou až čtyř let. Záruku máte minimálně na dva roky.

Jak je možné, že masožravka přežije v uzavřeném prostředí, když se k ní nedostane žádné maso? Jednoduše. Většinou totiž žijí v prostředí, kde je půda chudá na živiny. Hmyz, případně jiné drobné živočichy, lapají právě pro doplnění chybějících živin. V tomto prostředí ale mají všech potřebných živin dostatek. Nemusí tak čekat na to, až jim někdo sedne na lep.

In vitro aneb pěstování bez péče

Díky vědecké metodě in vitro je umožněno pěstovat rostlinky v kontrolovaném prostředí, a tak vám můžou dělat společnost zcela bez práce po opravdu dlouhou dobu.

Svého kamaráda si vychováte v podstatě od miminka – do rukou se vám dostane jako malý bobeček zelené barvy, který se ale bude mít čile k světu a bude růst, dokud mu to velikost jeho sklenice dovolí. Jakmile rostlina pozná, že se její životní prostor již nemá kam posouvat, svůj růst zastaví. Nemusíte tak mít strach, že budete zoufale lámat rukama a zkoušet upravené zaklínadlo ze známé pohádky – “Kosmítko, dost!”.

Bude se kosmítku u vás doma líbit?

Nejste si jisti, jestli je pro vás kosmítko vhodné? Nemusíte se obávat. Tato rostlina je doplněk, který sedne k úplně každému, včetně malých dětí. Je proto vhodné i jako skvělý dárek, například k blížícím se Vánocům. Vydrží dlouhé roky, pokud ho budete skladovat podle návodu – tedy mimo přímé sluneční paprsky a v teplotách vhodných spíše pro méně teplomilné jedince.

Kosmítko je možné vyrobit z jakékoliv sklenice, kterou máte doma. Foto: Se souhlasem redakce inSmart.cz

Nespornou výhodou je, že tuto rostlinu si můžete pořídit i když doma máte (nejen) kočičího miláčka, pro které je většina rostlin jedovatých, a do kterých se velmi rádi pouští místo oběda nebo večeře – díky sklenici je totiž opravdu chráněn před všemi vnějšími nepřáteli.

A co za těch pár let, až vám živné médium vyschne? Tehdy konečně můžete sklenici otevřít, masožravku přesadit do klasického substrátu a radovat se z ní ještě nějakou dobu.

Kde kosmítko sehnat?

Krmítko si (bohužel) můžete objednat pouze na e-shopu Plantaxie.cz – vybrat si můžete z Adélky nebo Májinky. Májinka je menší, její sklenice je vysoká pouhých 10 centimetrů, Adélka už má centimetrů 15. Můžete si vybrat i variantu, která bude ladit k vašemu bytovému designu – sklenice jako taková bude vždy stejná, můžete si ale vybrat dřevěné či barevné víčko, nebo víčko vyrobené na 3D tiskárně.

Foto: Se souhlasem Plantaxie

Vyzvednout si je můžete pouze na prodejních místech. Zasílání poštou nebo jinými způsoby není možné – Kosmítko prostře potřebuje svůj klid co nejrychleji a víme, jak to mnohdy u kurýrních společností chodí… Vyzvednout si ho tak můžete v Brně, Liberci nebo Olomouci či několika výdejních místech v Praze. Setkat se s nimi můžete i na různých festivalech a výstavách.

A co víc? Kosmítko vám vlastnoručně připraví Maruška a Boženka přímo v České republice a pokud si to budete přát, umístí vám ho klidně do vaší sklenice, třeba i po babičce. Stačí se s nimi domluvit e-mailem.

Zdroje: Maker Faire, inSmart.cz, Plantaxie.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také