Respirátory bez DPH: Jak velké jsou nakonec slevy v českých e-shopech?

Hlídač Shopů, služba zabývající se monitorováním cen v českých e-shopech, si posvítila na velké prodejce po zrušení DPH na respirátory. Na každém z 11 testovaných e-shopů byl zkontrolován nejprodávanější respirátor. Došlo skutečně k očekávaným slevám tak, jak je avizovala ministryně financí?

Od 3. 2. platí dočasné zrušení DPH u respirátorů. Vláda se tím snaží občany přimět k pořízení kvalitnějších ochranných pomůcek. Velká část populace nosí nevyhovující a doma vyrobené roušky. Očekávaná sleva měla dosahovat výše kolem 17-18 %. 

Konkurence funguje, na slevy došlo prakticky všude

Dalo se očekávat, že jakmile zlevní některý z velkých e-shopů, ostatní ho budou následovat. Před zavedením dočasného zrušení DPH se ozývala řada skeptiků, že se prodejci na slevy vykašlou a zákazník ostrouhá. To se nakonec naštěstí nepotvrdilo a budiž českým e-shopům ke cti, že ke slevám skutečně došlo.

 

Výsledky pro jednotlivé e-shopy si můžete zobrazit v rozkliknutí tweetu zde v článku. Najdete je v komentářích u tweetu. 

Sleva do 17 %, občas i více

Sleva se nejčastěji pohybuje kolem 10-17 %, což je v pořádku a musíme pochválit, že z e-shopů měřených Hlídačem Shopů nebyl žádný, který by cenu nesnížil a zákazníkům dál účtoval plnou cenu.

  1. Alza.cz – sleva 17 %.
  2. Mall.cz – sleva 10 %.
  3. Rohlik.cz – sleva 23 %.
  4. Kosik.cz – vyprodáno.
  5. Mironet.cz – 34 %.
  6. Mountfield.cz – 17 %.
  7. Pilulka.cz – 18 %.
  8. LekarnaNovinky.cz – 15 %.
  9. Prozdravi.cz – 11 %.
  10. Tsbohemia.cz – 18 %. 

Na českém trhu se čím dál více prodávají české repirátory. České nano respirátory dokonce dostaly certifikaci Covid-19: Používat je lze 14 dní v kuse. Jak se vyrábí nanolátky a nanovlákna s českými patenty?

Důležité je také zmínit, že ceny v českých e-shopem klesly oproti minulému roku i několikanásobně. Nedostatek ochranných pomůcek byl zažehnán, skladové zásoby existují a situace na trhu je odlišná. Slevy se významně projevily i u kamenných obchodů, ale ty Hlídač Shopů nesleduje. I tak je dobré vědět, že se český zákazník nemusí bát nakupovat a velké e-shopy mají veskrze fér přístup.

Zdroj: Hlídač Shopů
Fotografie: Freepik

Přečtěte si také