Archery Game – zapomeňte na paintball, zabojujte si s luky a šípy

Místo tradičních zbraní dostanete do ruky velké luky a šípy a válka může začít. Pokud jste si mysleli, že paintball a airsoft jsou tím nejlepším, co vás na českých adrenalinových bojištích potká, měli byste zkusit Archery Game.

 „A není to nebezpečné?“ To je asi první věta, která vás napadne při pohledu na Archery Game. Přes metr dlouhé luky vypadají jako z akčního filmu a nic na tom ani nezmění pocit, když je poprvé uchopíte do ruky. Aby byla hra bezpečná, je na konci každého šípu měkká koncovka, takže případná trefa sice zabolí, ale nezpůsobí vám zranění.

ArcheryGame původně vznikla pod jménem Archery Tag v kanadském Torontu. Hra získala na popularitě díky filmové sérii Hunger Games a těší se oblibě u fanoušků historie i Pána prstenů. Světlo světa spatřila teprve v roce 2011 a v ČR je díky tomu velmi krátce.

Na Archery Game jsme vyrazili do Liberce ve spolupráci se společnostmi EYCA a AdrenalinPoint. Výhodou této akční hry je, že se dá hrát prakticky všude. Na louce, v lese nebo třeba v hale určené na paintball či lasergame. Fantazii se meze nekladou.

AdrenalinPoint dokonce nabízí možnost, že za vámi přijede na domluvenou lokalitu a vy si tak můžete zabojovat v lese za barákem. Vedle speciálních luků, šípů a ochranných pomůcek mají provozovatelé k dispozici také mobilní nafukovací bariéry, za které se dá schovávat a vznikne tak jakési hřiště.

Vyzkoušeli jsme Archery Game na vlastní kůži

Redakce ViralSvet.cz vyrazila do arény v Liberci, která se nachází v podkroví na první pohled opuštěné industriální haly. Rozlehlé prostory jsou vybaveny četnými překážkami (sloupy, dveře, nafukovací bariéry, plachty, sudy apod.) a oddělenými místnostmi. Připravte se jen, že si na úvod dáte rozcvičku v podobě několika desítek schodů, budova je totiž poměrně vysoká.

Po příchodu si ani nestačíte všimnout rozlehlosti haly a váš pohled zůstane u překvapivě velkých a masivních luků vyskládaných na stole. K lukům patří šípy, na jejichž konci se nachází pěnová koncovka, díky které vás letící střela nezraní. „Bolí to jen trochu, rozhodně je to příjemnější než paintball,“ zmiňuje na úvod Daniel Syrovátka z AdrenalinPointu.

Hra sází na ověřená pravidla z paintballu a jemu podobných her. Na úvod se skupina max. 16 lidí (v našem případě to bylo 10) rozdělí na 2 týmy. Každý poté vyfasuje rozlišovací vesty, luky, 5 šípů na osobu a chránič na ruku, aby nedošlo k zásahu tětivou do ruky a brýle. To je vlastně všechno. Sportovní oblečení tedy mějte svoje, žádné kombinézy nejsou nutné.

Pokud byste se divili, že je šípů jen 5, věřte, že je to více než dost. Jak hra pokračuje, leží jich na podlaze dostatečný počet. Kdykoliv si tedy nějaký seberete a střílíte dál. Jak prosté a konečně – nečeká vás žádné nákladné dokupování kuliček! Můžete střílet jako blázen a pak je jen na vás, zda zvládnete v zápalu boje získat další šípy. Hra tím získává na reálnosti a nikdy se vám nestane, že byste kvůli munici úplně vypadli ze hry.

Typy hry: Do posledního muže i dobývání vlajek

Typů her je hned několik. Podobně jako v paintballu má každý z týmů svou „základnu“ na druhém konci hřiště. Patrně nejoblíbenějším je hra, v níž musíte ukořistit soupeřovu vlajku (Capture the flag), ve kterém týmy soutěží, komu se to povede dříve. Další možností je hra do posledního muže, kdy týmy bojují dokud není celá jedna strana ze hry. Hrát se může i na životy, kterých má hráč určitý počet a po zásahu musí doběhnout zpět do základny a tím se oživit. I zde se dá vymyslet spousta variant, ale na hodinu a půl hraní jsou zmíněné klasiky až až.

Ačkoliv se to nemusí zdát, je Archery Game fyzicky poměrně náročnou hrou. Je hodně o pohybu, přesné střelbě a taktice. Pokud budete jen stát za překážkou, brzy na vás někdo vyběhne a vy budete mít problém. Na rozdíl od paintballu navíc střelba v momentu překvapení není vůbec jednoduchá. Občas vám šíp sklouzne, občas vypadne, ale i to dává hře skvělý náboj. Nikdy totiž nevíte, kdo vyjde ze souboje jako vítěz.

Hru „na indiány“ určitě zkuste

Jak čas plynul, postupně jsme si zvykali na střelbu z luku a i nasazování šípu nám šlo rychleji. Dobrou zprávou je, že i člověk lukostřelbou nepolíbený se může adrenalinovou hru s lukem a šípy během krátké chvíle naučit. 1,5 hodiny hraní s 15 minutami instruktáže a zapůjčením kompletní výbavy vás vyjde na příjemných 300 Kč, přičemž každá další hodina už jen na 100 Kč. Archery Game je skvělý zážitek, který rozhodně stojí za vyzkoušení.

Za možnost vyzkoušet Archery Game na vlastní kůži děkujeme společnosti AdrenalinPoint, která je poskytovatelem adrenalinových aktivit v severních Čechách, zejména ve Šluknovském výběžku, Varnsdorfu a Liberci.

O kartě EYCA – se slevou nejen za akční zábavou

Evropská karta mládeže EYCA (European Youth Card) je mezinárodní identifikační průkaz pro mladé. Nejedná se o slevovou kartu pouze pro studenty; v České republice ji mohou získat všichni lidé ve věku 5 – 30 let. Momentálně je v ČR více než 30 000 držitelů těchto karet a mohou využívat přes 1 000 slev a výhod.

Redakce ViralSvět.cz díky spolupráci vybraná místa postupně navštíví a představí vám ty nejzajímavější, u kterých lze získat EYCA slevy a výhody. Těšit se můžete na reportáže, recenze a zajímavé tipy. Pokud kartičku ještě nemáte, můžete si jí zřídit online na www.eyca.cz.

Přečtěte si také