Filmy s největšími tržbami historie: Star Wars i noví Avengers

Nejvýdělečnější filmy historie – sestavit odpovídající a přesný seznam je opravdu těžký oříšek. Nejčastěji se tyto seznamy sestavují podle celkových celosvětových tržeb. Tento systém ovšem v časové ose vzhledem k inflaci a neustálému zdražování lístků do kin, stejně jako změny jejich dostupnosti, silnou měrou ovlivňují výsledky a poskytují obrovskou výhodu novějším snímkům. Dalším způsobem, jak poměřit výdělečnost filmů je porovnáním poměru nákladů a zisků. Zde ovšem dochází k diametrálně odlišným výsledkům, než při nejčastěji využívaném porovnání celosvětových zisků. Zajímavá je i statistika zisků snímku za první týden v kinech, nebo porovnání zisků v USA a ve zbytku světa. I zde se výsledky často výrazným způsobem liší.

Tento článek využívá nejčastěji používanou metodu porovnání celkových zisků. Je ovšem nutné podotknout, že někteří účastníci seznamu mohou výrazným způsobem poskočit v hodnocení výš a to třeba již za měsíc. V případě jiných by zase čtenář měl zohledňovat vysoké náklady se snímkem spojené. Tržby jsou uvedeny k 22.5. 2018 a jsou uvedeny v amerických dolarech.

5. Jurský svět (1,6 miliardy dolarů)

Možná trochu překvapivě páté místo okupuje Jurský svět, nebo chcete-li, v roce 2015 znovuzrozený Jurský park. Snímek jednoznačně vytěžil maximum ze jména zavedené a populární značky, kterou zvláštním způsobem restartuje a dává jí nový, moderní a svěží nádech, při čemž však zároveň zachovává krásné vzpomínky na dětství. Jurský svět je důstojným následníkem Jurského parku a pátou pozici, byť překvapivě, si jednoznačně zaslouží. Zajímavé bude sledovat, jak se letos povede jeho následníkovi: Jurský svět: Zánik říše, který má být uveden 21. 6. 2018 do našich kin.

 • Tržby ke dni publikace článku – 1 668 984 929 USD

4. Avengers: Infinity war (1,8 miliardy dolarů)

Čtvrtou pozici drží aktuálně Avengers: Infinity war. Ve většině dostupných seznamů jsou stále ještě první Avengers před Infinity war, ale poslední výsledky naznačují, že jejich mladší sourozenec, Avengers: Infinity war, který zavítal do kin teprve nedávno, je již před několika dny překonal. Avengers: Infinity war se téměř určitě v následujících dnech posune výrazným způsobem žebříčkem vzhůru. Doslova na dostřel by měl mít třetí pozici a nedosažitelným se jeví snad pouze první místo, zatím, ale kdo ví? V potaz musíme vzít i skutečnost, že nejnovější Avengers řádí v kinech teprve od 26.4. 2018 (resp. 27. 4. US) a to není ani celý měsíc!

 • Tržby ke dni publikace článku – 1 813 732 959 USD

3. Star Wars: Síla se probouzí (2 miliardy dolarů)

Znovuzrození fenoménu Star Wars se usadilo na celkovém třetím místě. Deset let po uvedení údajně poslední epizody (Epizoda III: Pomsta Sithů) se fanoušci dočkali pokračování s pořadovým číslem 7. Star Wars: Síla se probouzí již není pod taktovkou George Lucase, protože zavedenou a populární značku Hvězdných válek koupilo studio Walt Disney. To se rozhodlo představit v roce 2015 nové hrdiny jedné předaleké galaxie a v celosvětových tržbách se stala epizoda 7 třetí v pořadí. Pozoruhodná je skutečnost, že mezi prvními 30 filmy podle tržeb se umístily hned 4 snímky s tématikou Star Wars. A to se již 24. 5. 2018 přiřítí do kin Solo: Star Wars story, tedy sólo příběh Hana Sola.

 • Tržby ke dni publikace článku 2 068 223 624 USD

2. Titanic (2,1 miliardy dolarů)

Jestli existuje film, který znají snad skutečně všichni lidé na planetě, je to Titanic. Jediný snímek minulého století, který se v tržbách může rovnat s filmy 21. století. Hned je z toho pěkné druhé místo a je to pochopitelné – 11 Oscarů vysvětluje vše. Leonarda Di Capria díky tomuto filmu milují miliony dívek a žen a miliony mužů jej ze stejného důvodu nenávidí. Režisér James Cameron se díky Titaniku navždy zapsal do historie filmu a snímek je kromě jímavého příběhu ústřední dvojice přiblížením  příběhu nejznámější námořní tragédie. Jedná se také o jediný snímek v TOP5, který je inspirovaný skutečnými událostmi (nepočítáme-li Star Wars, jejichž události nemáme přímo ověřené).

 • Tržby ke dni publikace článku 2 187 463 944 USD

1. Avatar (2,7 miliardy dolarů)

Znovu James Cameron, znovu příběh o lásce ověnčený 3 Oscary. Avatar je, alespoň co se týká tržeb, pomyslným filmovým Waynem Gretzkym. Jedinečný a pro ostatní nedostižný. Film z roku 2009 provázela obrovská propagační kampaň, která evidentně slavila úspěch. Náskok na prvním místě v žebříčku je 600 milionů dolarů před Titanikem. Zdánlivě nedostižné tržby by snad mohly ohrozit pouze nejnovější Avengers a to pochopitelně až po nějaké době. Natočením filmu Avatar se James Cameron stal jednoznačně nejlépe vydělávajícím filmovým režisérem a potvrdil tak pozici, kterou si vydobyl v roce 1997 snímkem Titanik. Řečí peněz je tedy režisér James Cameron jednoznačně dobrou investicí pro filmová studia.

 • Tržby ke dni publiakce článku 2 787 965 087 USD

Co se týká celkových tržeb filmů, je zajímavé také porovnání výsledků v USA a ve zbytku světa. Došli bychom totiž k úplně jiným výsledkům. Pokud jde o tržby, v USA by bylo pořadí následující:

 1. Star Wars: Síla se probouzí (936 662 225)
 2. Avatar (760 507 625)
 3. Black Panter (693 788 647)
 4. Titanik
 5. Jurský svět
 6. Avengers
 7. Star Wars: Poslední z jediů
 8. Avengers: Infinity war

Pořadí ve zbytku světa už je o něco podobnější celkovému součtu. Pozoruhodné je, že ve zbytku světa byly ziskovější i druzí Avengers, před těmi prvními. V USA třetí Black panter se v tomto žebříčku krčí až na 37. místě:

 1. Avatar (2 027 457 462)
 2. Titanic (1 528 100 000)
 3. Avengers: Infinity war (1 218 700 000)
 4. Rychle a zběsile 7
 5. Star Wars: Síla se probouzí
 6. Jurský svět
 7. Avengers: Age of Ultron
 8. Avengers

Závěrem zbývá podotknout, že celkové tržby nejsou vždy zárukou kvalitní podívané. Pokud bychom např. porovnávali celkové náklady a celkový zisk procentuálně, což by bylo zřejmě vzhledem k finančním proměnám více vypovídající, byly by přední pozice nejspíš obsazené jinak. Řada snímků by se výrazně propadla a např. taková Pomáda (1978) by se vyšvihla kamsi k celkovému třetímu místu.

Přečtěte si také