Rekordní zájem o 3D tisk v Česku: Firmy si vyrábí součástky vlastními silami

Oproti jarnímu propadu ke konci roku 2020 začaly firmy rekordně investovat do 3D tisku. Výhody 3D tisku se v době koronakrize potvrdily v praxi. Tou nejvýraznější je možnost vyrábět potřebné komponenty vlastními silami na místě spotřeby, tedy levněji a rychleji.

Zavádění či rozšiřování aditivní výroby přímo ve svých provozech řeší organizace různých velikostí, které však spojuje jeden cíl: přizpůsobit vývoj i výrobu dynamickým podmínkám na trhu. To ostatně dokazují i zveřejněné trendy prodejů profesionálních 3D tiskáren od českého dodavatele 3D tiskových řešení, společnosti 3Dwiser.

„Jakmile se ukázalo, že se s koronavirem budeme muset naučit žít a dlouhodobě fungovat, vydaly se firmy pochopitelným a logickým směrem – k zavádění moderních 3D technologií,“ vysvětluje Tomáš Soóky, jednatel společnosti 3Dwiser, která je předním českým dodavatelem a distributorem technologií 3D tisku. „I tam, kde váhali, často objevili obrovský přínos v nejistých dobách, jaký představuje spolehlivý a stále automatizovanější 3D tisk.“

Tisknout se nemusí jen z plastu. Foto: 3Dwiser

Ačkoliv podle nejnovějšího průzkumu ČSÚ využívalo ještě v roce 2019 3D tisku dílů pouze 6 % českých firem, přední tuzemští dodavatelé profesionálních 3D tiskáren zaznamenávají každoroční nárůst poptávky. Nic na tom nezměnil ani mimořádný rok 2020, byť se s jarním příchodem koronakrize tržby logicky výrazně propadly.

Tiskne se z plastů i kovu

Náhlý pokles dokazuje i meziroční srovnání tržeb společnosti 3Dwiser (viz graf níže), podobně jako ukazatele jejích mezinárodních partnerů. Podstatné však je, že závěr roku 2020 naopak přinesl rekordní zájem podniků, stejně jako dosud nejvyšší obraty z prodeje 3D technologií a spotřebního materiálu. Vysvětlení není třeba hledat dlouho – firmy zkrátka na turbulentní podmínky zareagovaly investicemi do moderních a univerzálních technologií, které už v praxi prokázaly svůj přínos. Potvrzují ho i případové studie napříč průmyslem.

„Mnohde také pomohlo prozření, že profesionální 3D tiskárny – na rozdíl od hobby zařízení – netisknou jen křehké prototypy a drobné díly,“ říká Tomáš Soóky z 3Dwiser. „Mezi klíčové produkty 3D tisku se řadí především vysoce pevné kompozity, kovy, konstrukční i biokompatibilní pryskyřice, teplotně i chemicky odolné termoplasty schopné pracovat i při teplotách okolo 250 °C, využívané v letadlech či třeba drážních vozidlech. Přitom univerzální 3D tiskárny pro podniky začínají ve stolním provedení na cenách už okolo 70 tisíc korun.“

3D tisk nachází uplatnění i při výrobě specifických zařízení. Součástky pro Velký hadronový urychlovač CERNu vyrábí 3D tiskárny.

Tisknout se dají i součástky a specifické díly

V čem dalším představuje 3D tisk pro firmy přínos, obzvlášť v nejisté době? Například snižuje závislost na externích dodavatelích. Podniky si funkční díly, přípravky do výroby, pomůcky i náhradní díly vyrábějí samy – pod vlastní střechou a kdykoliv je potřeba. Tím se zároveň markantně snižují nároky na logistiku a skladování.

Foto: 3Dwiser

3D tisk rovněž napomáhá optimalizaci výrobních nákladů, například rozdělením výroby mezi obráběcí centra, vstřikolisy a 3D tiskárny. Díky tomu se u vlastní výroby v porovnání s externími dodávkami výrazně zrychlují administrativní postupy. Kvalitní 3D tiskárny (i ty stolní) mohou navíc většinu času fungovat bez lidského dozoru, jelikož mají řadu pokročilých čidel a lze je řídit i na dálku. 

Tisknout lze přímo z 3D modelu, lze se tak obejít bez složité výkresové dokumentace. Spolehlivost a předvídatelnost profesionálních 3D tiskáren je podobná jako u průmyslových strojů, přičemž jejich pořizovací náklady jsou výrazně nižší. Na stejné 3D tiskárně často můžete vyrábět prototypy, funkční díly i přípravky do výroby.

Krize ukázala výhody 3D tisku

Flexibilita 3D tisku přišla vhod také během pandemie, kdy se s pomocí této metody vyrábělo i zdravotnické vybavení. „Chtěl bych vyzdvihnout úsilí bezpočtu dobrovolníků a domácích uživatelů hobby 3D tiskáren, kteří se loni na jaře zapojili do masové výroby chybějících ochranných pomůcek pro lékaře,“ připomíná Tomáš Soóky, jednatel 3Dwiser. Právě tato společnost se podílela na pomoci zdravotníkům zapojením svého Aplikačního centra 3D tisku. 

Zásadní změna ve vnímání přínosu 3D tisku však probíhala méně viditelně. „V nárůstu zájmu nových podniků a pozitivních zkušeností stovek dalších, které již 3D tisk v Česku intenzivně využívají,“ dodává Soóky

Dostupnost aditivní výroby roste

I v Česku dosahuje návratnost investice do 3D tiskáren ve většině případů řádu měsíců. S odbornou pomocí zkušeného dodavatele, který ulehčí výběr optimální technologie i materiálů a poskytne náležité proškolení, je zavedení 3D tisku stejně hladké jako u tradičních technologií. A jak se ukazuje znovu a znovu, je zároveň silnou motivací pro české konstruktéry, kteří tak dostávají nové možnosti práce.

Úvodní fotografie: 3Dwiser
Zdroj: ČSÚ, 3DwiserD 

Přečtěte si také