První e-shop v ČR otestuje tento týden doručování dronem

Tak už došlo i na českého člověka. První český eshop tento týden čeká zatěžkávací test nového revolučního doručování. Hlavním cílem testu je ověřit proces od zpracování objednávky v distribučním centru, převzetí dronem, až po doručení zásilky zákazníkovi.

Mall.cz se tak svým krokem ujme prvenství v otestování tohoto způsobu automatizovaného doručování zásilek. Zařadí se tak mezi společnosti jako Amazon, DHL či Švýcarská pošta, které již tento způsob úspěšně otestovaly.

2

Testovací doručení proběhne pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, protože automatizované doručování pomocí dronů v tuto chvíli česká legislativa neumožnuje. „K úpravě legislativy může vést ještě dlouhá cesta, pro nás je podstatné být součástí celého procesu a mít možnost poskytnout zkušenosti z našeho vlastního testování,“ dodává Jakub Havrlant, CEO Mall Group.

Celý test proběhne v distribučním centru v Jirnech u Prahy a bude přenášený prostřednictvím livestreamu na facebookovém profilu Mall.cz.

6

A o jaký dron se to bude vlastně jednat? Z dostupných materiálů jsme již dnes schopni indentifikovat model Matrice 100, který je z dílny známého výrobce DJI. Narozdíl od komerčních edicí Phantom je Matrice spíše takovou modulární záležitostí. Prodává se v holém základu a dle přání a požadavků zákazníka se pak následně doplňuje o například sensory, čidla, držáky a samozřejmě se ještě programují potřebné záležitosti na míru. Pro zajímavost, cena takového dronu se pohybuje okolo jedno sta tisíc. Odhaduje se, že je schopen přenášet zásilky važící okolo dvou kilogramů, což je prý v případě Mall.cz až 80 procent jejich dnešních zásilek.
8

Přečtěte si také