Umět se alespoň trochu domluvit v cizí zemi je k nezaplacení. Většina z nás se celý život věnuje jen angličtině, němčině nebo třeba ruštině. Ale co když vás najednou láká třeba španělština? Nemusíte nutně chodit na kurzy, nebo do jazykové školy. S trochou snahy a hlavně cílevědomosti se nový jazyk hravě naučíte i doma. A my vám k tomu trošku pomůžeme!
1. Stovky aplikací zdarma
Můžeme začít třeba hned u telefonu. Pokud máte chytrý telefon a wifi, můžete jásat a stahovat. Spoustu aplikací seženete v základní verzi úplně zdarma a jako samouk si s nimi v klidu vystačíte. Mrkněte se třeba na aplikaci Duolingo, které je snad ze všech nejznámější. Pokud hledáte alternativu k Duolingu, koukněte na v našich končinách méně známou aplikaci Memrise.
Úplné základy se naučíte klidně během pár dnů, Duolingo používá ke studiu obrázky, zvukové nahrávky a i můžete si vyzkoušet i výslovnost. Pokud se chcete učit jiný jazyk než angličtinu, bude se vám právě znalost angličtiny hodit, jelikož u jiných jazyků není český překlad. Když se rozhodnete platit si měsíční poplatek, učení bude jednodušší a hlavně bez reklam. Na podobném modelu staví Memrise. Na rozdíl od Duolinga sází na procházení různých scénářů „ze života“ a může tak být pro mnohé zajímavější.
2. Videonávody
Youtube je jistě váš nejlepší kamarád na zábavná videa či hudbu. Napadlo vás ale někdy se právě tam učit třeba španělsky? Věřte, že si z velkého množství videí najdete svého online lektora, který vám bude vyhovovat, a díky učení „přímo“ od člověka vám učení nového jazyka půjde jako po másle.
Na videa se soustřeďte a k učení si neberte žehlení ani jinou práci, jak můžete být zvyklí. Mohlo by se vám stát, že ve finále probíranou látku nebudete vůbec vnímat. Pořiďte si zápisník a rozhodně si nezapomínejte dělat výpisky a poznámky, které se vám později budou hodit.
Pokud se chcete např. naučit anglicky, určitě byste neměli minout skvělý kanál Bronislava Sobotky. Nadšený učitel je pro nadšení studenta důležitý a to Broňa určitě je. Jaké další zajímavé kanály o angličtině byste neměli minout? Broňa je nedávno ukázal ve svém videu. Zmínit lze třeba Kubova English či třeba zahraniční Papa teach me.
3. Pěkně po staru s učebnicemi
V knihkupectví jistě najdete na procvičování spoustu učebnic, které bychom však doporučili právě třeba jako doplněk k aplikacím, kurzu, nebo k videonávodům. Téměř zadarmo je najdete v antikvariátech a na internetových bazarech. Najděte si ideálně takovou, kde najdete i klíč ideálně i s překladem a vysvětlením, abyste se mohli učit z vlastních chyb. Při výběru učebnic čtěte recenze ostatních studentů na internetu, výběr té správné vám výrazně usnadní.
Pokud tyto tři základní tipy spojíte dohromady, přidáte špetku cílevědomosti a chuti do učení, dokážete se základy svého vysněného jazyka naučit během pár týdnů. Každý jsme jiný, tak nezoufejte, pokud by vám to trvalo déle. Někteří nezačnou vůbec!
Úvodní fotografie: Freepik