Nejošklivější zvíře světa: Blobfish vypadá jako znetvořený lidský obličej

Na velmi neobvyklou rybu, zvanou také Tlustohlavec tasmánský nebo sliznatá ryba, můžeme narazit v hlubokých pobřežních vodách Austrálie, Tasmánie a Nového Zélandu. Je označována jako nejošklivější ryba na světě. Toto označení si ale příliš nezaslouží. Jinak totiž vypadá před vytažením a po něm. Proč tomu tak je?

Tělo ryby je tvořeno převážně rosolovitou hmotou, která má menší hustotu než voda. To rybě umožňuje vznášet se nad mořským dnem s minimálním úsilím. Zajímavé je, že blobfish vypadá po vytažení z vody, jako by byla z želatiny. Má taká malá očka, velká ústa a hlava může připomínat lidskou tvář. Avšak ve svém přirozeném prostředí, u dna oceánu v hloubce 800 až 1500 metrů, kde na ni působí tlak vody, má tvar jako jakákoliv jiná ryba.

Blobfish se občas podaří vytáhnout rybářům v sítích, ale není to typ ryby, kterou by vyloženě vyhledávali. Někteří rybáři se jí pokusí zachránit život a hodí ji zpět do moře, ale není jasné, jestli se ryba po ztrátě tak vysokého tlaku dokáže vrátit zpět do hlubin, ve kterých by přežila. Vzhledem k jejich znetvořenému vzhledu, který mají, když se dostanou nad hladinu, je to málo pravděpodobné a podle odborníků dochází k nevratnému poškození organismu.

Ryba bez jediné kosti

Tyto ryby nemají kosti a ani mnoho svalové hmoty. Tlak v hlubinách moře jim poskytuje veškerou oporu těla. Pro přežití blobfish bohatě stačí držet se u mořského dna a pohybovat se pomocí malých ploutví a úst, kterými zachytává potravu. Ta se skládá především z měkkýšů a krabů, kteří jí náhodou zkříží cestu.

Jelikož žijí ve velkých hloubkách, není jejich život dostatečně prozkoumán. Například jejich délka života a jejich reprodukční schopnosti nám jsou prozatím skryté. Ačkoliv neznáme ani jejich počet, někteří vědci se obávají, že jim hrozí vyhynutí. Prozatím neznáme všechna místa kde blobfish žije.

Pod vodou je Tlustohlavec k nerozeznání

Jak již bylo zmíněno, Tlustohlavec tasmánský je po vytažení velmi ošklivý. Díky tomu je však po vytažení z vody nejlépe rozpoznatelným hlubinným tvorem.

Pod vodou se ryba mění v normálně vypadajícího tvora. Foto: Wikipedia

Ve svých hloubkách je tato nezvyklá ryba chráněna před predátory. Nejvíce je ohrožena člověkem v důsledku používání vlečných sítí, do kterých se omylem zachytí. Blobfish nejsou chutné, což je dáno i minimem svalstva, proto je lidé nejedí.

Ošklivý neznamená nepopulární

Ryba vyhrála mj. hlasování veřejnosti o nejošklivějšího tvora v anketě britské Ugly Animal Preservation Society (UAPS). Faktem však zůstává, že se stala vzorem pro nejrůznější plyšové hračky a emotikony, které jsou velmi populární. Může za to typický naštvaný výraz, který ryba na první pohled má.

Úvodní fotografie: Wikipedia

Přečtěte si také