Jak ušetřit peníze? Pár osvědčených tipů pro každého

Jak ušetřit peníze v domácnosti? To je otázka, kterou si klade nejeden z nás. Dnes jsme si pro vás připravili pár tipů, jak pár korun ušetřit. Pár rad již už určitě budete znát, ale jak víme, opakování je matkou moudrosti. Navíc si ušetřené peníze můžete odkládat do prasátka a po čase si koupit něco hezkého, nebo si zajdete s partnerem na hezkou večeři.

Šetříte? Stanovte si cíl

Nikdy není na škodu si stanovit nějakou metu, které bychom chtěli dosáhnout. Pořiďte si prasátko, kam si napíšete, na co si chcete našetřit. A cíle to mohou být jakékoliv – večeře s partnerem, nové triko, nebo dovolená. Vize získané odměny je totiž velkou motivací pro jeho dodržení a šetření financí půjde samo.

Šetřit lze už při nakupování

Šetřit můžete už při samotném nakupování. Využívejte srovnavače cen a hlídejde si akce s portály typu Kupi.cz či Heureka. Více o tomto tématu poradí náš článek Jak ušetřit za nákupy? Bát se nemusíte ani věcí z kategorie 2. jakost. Jde o věci s drobnou vadou či třeba jen poškozeným obalem, díky čemuž lze výrazně ušetřit např. za spotřebiče.

Používejte na nákup potravin stejnou tašku

Proč stále dokola kupovat plastové či papírové tašky pokaždé, když jdeme na nákup? Pořiďte si tašku látkovou, nebo zkrátka vezměte tašku z původního nákupu a využijte ji znovu. V první řadě ušetříte peníze a dále také šetříte životní prostředí, což je neméně důležitá stránka věci.

Kupujte potraviny tak, abyste je měli šanci sníst

Kdo z nás má rád plýtvání potravinami? Určitě nikdo. Zkuste si začátkem týdne stanovit jídelníček na pracovní týden a podle toho si rozložte nákup potravin. Nemusíte podnikat jeden velký nákup na celý týden, ale můžete podniknout dva menší výlety do obchodu. Tím si zajistíte, že potraviny nakoupené například v pondělí nebudou třeba ve čtvrtek po expiraci, či dokonce shnilé.

Spoustu jídla si koupit můžete, ale když budete nakupovat rozvážně a vše spotřebujete, ušetříte. Foto: Freepik

Využívejte pratelné odličovací tampony

Zde si dáme menší tip pro ženy. Každá z vás určitě zažila situaci, kdy stála v koupelně před zrcadlem a chtěla se odlíčit, ale záhy zjistila, že nemá žádné odličovací tampony. Co takhle vyzkoušet ty, které vám určitě nedojdou? Existují totiž i takové odličovací tampony, které můžete používat pořád dokola. Stačí je jednou za čas vyprat a voilà, jsou zase jako nové. Sice poprvé lehce investujete, ale návratnost pocítíte velmi brzy. Navíc opět uděláte dobrý skutek pro přírodu, kterou nebudete zatěžovat zbytečným odpadem.

Kupujte/prodávejte oblečení „z druhé ruky“

Každý z nás má doma oblečení, které nenosí, ale přitom si stále říká: „Do toho ještě zhubnu.“ nebo „To se mi bude ještě hodit.“, ale nikdy to tak nedopadne. Kolikrát jste si něco koupili, ani jste nesundali visačku a stále to máte schované? Tak tyto „kostlivce ve skříni“ pošlete o dům dál. Určitě se totiž najde někdo, kdo by byl za právě tento kus oblečení vděčný a nosil by jej opravdu rád.

Na internetu najdete spoustu portálů, které tuto možnost nabízí a jsou zde k sehnání i věci, které opravdu nikdo nenosil, a to navíc za hubičku. Online bazarů je v ČR spousta.

Šatník plný věcí je spíše na obtíž. Foto: Pixabay

Šetřete energiemi

Tuto radu jsme slýchávali určitě všichni již od útlého dětství, když nás rodiče napomínali, abychom neplýtvali vodou, či zbytečně nesvítili. Dříve jsme se tomu smáli, ale dnes je již naprosto chápeme. Při dnešních cenách energií je to totiž velmi aktuální téma.

Zkuste se na to zaměřit postupně. Vypínejte vodu, když si čistíte zuby. To stejné, když se sprchujete. Víme, je to hrozně příjemné, když po sobě jen tak necháte stékat vodu a relaxujete, ale vaše peněženka to určitě ocení. Zapínejte pračku, jen když ji celou naplníte a v létě místo sušičky využijte balkon či věšák na prádlo. Na druhou stranu – prádlo vonící po sluníčku je ta nejlepší aviváž.

Tip na závěr: Pokud ještě někde svítíte starou žárovkou, rychle ji vyměňte za verzi s LED. Dnes už jsou levné a spotřebovávají přibližně 10× méně elektřiny při stejné intenzitě světla. 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také