Odkud pochází vaše jméno a co znamená? Vyhledejte si, kde ve světě žijí vaši jmenovci

Odkud pochází vaše jméno a kolik jmenovců po celé planetě máte? Odpověď na složitou otázku zjistíte poměrně snadno. Jak na to?

Ať už se jmenujete Novák, nebo třeba Svoboda, asi jste už někdy přemýšleli, proč je tomu zrovna tak a jak vaše jméno vzniklo. A kolik takových Nováků vůbec je a kde ve světě žijí? Pomůžeme vám to zjistit.

Kam až sahají kořeny vašeho jména?

Na tyto otázky se snaží odpovědět služba Forebears, která po napsání vašeho příjmení dokáže dohledat všechny nezbytné informace. Další spolujmenovníky můžete spatřit na mapě, včetně jejich počtů a pořadí četnosti v jednotlivých zemích. Nechybí samozřejmě ani Česká republika. U běžnějších příjmení pak dokonce můžete zkusit najít své historické prapraprapředky.

prijmeni

Jak jste na tom vy? Kde je vašich jmenovců nejvíce? Služba zobrazuje informace o příjmeních a jménech podle konkrétního zápisu, je tedy rozdíl mezi “Novak” a “Novák”. U oblíbeného Nováka můžete kupříkladu zjistit, že jde o jméno odvození od výrazu “nově příchozí”. Nováci tedy byli nově příchozími v mnoha oblastech především ve střední Evropě a později se v hojném počtu dostali do USA i Austrálie.

Význam českých jmen je zajímavou sondou do historie

Každé jméno mělo původně něco znamenat. Nejen příjmení tak vypráví určitý příběh. Existuje řada stránek, některé jsou však spíše šarlatánského a pochybného charakteru. K vyhledání významu jmen v Česku nejlépe slouží služba http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/. Po napsání hledaného jména se zobrazí detaily a zajímavosti kolem jména.

Dozvíte se tak, odkud jméno pochází, jaké má významné nositele a co původně znamenalo. Skvělou ukázkou je např. Dalimil. Jméno údajně vzniklo ze slovanského spojení slov “stále” a “milý”.

U Dalimila se pak dozvíte milou historii jména: “Jméno Dalimil vzniklo složením dvou staroslovanských slov. Jeho první část tvoří příslovce „dalje“, ve významu „dále“, druhou část pak přípona „mil“ s významem „milý“.”

A co vaše jméno? Jaký příběh ukrývá?

 

Přečtěte si také