Nejkrásnější města Středomoří: Ukrývají skvostné zahrady i obří katedrály

Když se řekne Středomoří, na mysli vyvstane azurově modré moře, dlouhé písečné pláže zalité zlatými slunečními paprsky, modré nebe, barevné květiny a zvuk cikád dlouho do noci. Letní prázdniny lákají k objevování nových destinací a měst, podívejme se podívat na některá z mnoha překrásných měst téhle oblasti.

Valleta, Malta

Středomořský ostrov Malta nabízí svým návštěvníkům všechno, o čem můžou v létě snít. Plážová letoviska, možnosti zábavy, krásné starobylé památky, teplé moře, nádherné přírodní divy. 

Hlavní město Valleta leží na východním pobřeží na výběžku hory Sciberras. Bylo založeno v roce 1566 a dnes patří na seznam světového dědictví UNESCO. Není se čemu divit, kulturních odkazů je tu obrovské množství.

Barokní katedrála svatého Jana ukrývá řadu skvostů. Foto: PXHere

Asi nejoblíbenějším místem pro milovníky starobylé architektury je barokní katedrála svatého Jana. Přestože zvenku vypadá poměrně obyčejně, uvnitř vás čeká naprosto úchvatný interiér plný Caravaggiových obrazů, zlatých dekorací, fresek a mramorové podlahy. Zajímavostí je, že kvůli zmíněné podlaze nesmí dámy dovnitř chodit v podpatcích. 

Na Maltě panuje horké počasí. Po procházení historických budov se tak můžete osvěžit a posedět na některé z četných laviček ve skvostných zahradách Barraka Gardens, které najdete v samotném centru města.

Barcelona, Španělsko

Pro návštěvu Barcelony, která byla založena už v prvním století před naším letopočtem, se musíte vydat na pobřeží Costa Brava. S Barcelonou se neodmyslitelně pojí jméno architekta Antonia Gaudího.

Magická Sagrada Familia. Foto: Pixabay

Od tohoto vizionářského architekta můžete v Barceloně vidět 20 budov. Jeho nejslavnějším dílem je obrovská bazilika Sagrada Família, která se nepřetržitě staví už od roku 1882 a její dokončení je plánované na rok 2026. Konečná verze monumentální stavby bude mít celkem 18 věží.

Kromě unikátní architektury, Barcelona je proslavená svými báječnými plážemi, prvotřídními restauracemi, karnevalem, maratonským závodem, turnajem EPT, fantastickým nočním životem a samozřejmě světově proslulým fotbalovým klubem FC Barcelona.

Dubrovník, Chorvatsko

Starý námořní a rybářský přístav Dubrovník na chorvatském pobřeží založený v 7. století nadchne svou kouzelnou atmosférou každého svého návštěvníka. Staré město je obklopené rozsáhlými opevněnými hradbami a říká se mu Perla Středomoří. 

Majestátné hradby chránily město před útočníky. Foto: PXHere

Nejlépe na město uvidíte z hory Srd, na kterou vás pohodlně vyveze lanovka. Za návštěvu rozhodně stojí pevnost Minčeta, jenž je součást zmíněných městských hradeb a i odtud je překrásný výhled na město. Další zastávkou podél hradeb je věž Bokar, která zaujme působivým interiérem a krásnými terasami. 

Na výběr máte ve městě celkem ze tří městských pláží, jedna je oblázková, zbylé dvě pak písčité – a co je v létě po objevování města lepšího, než se vykoupat v osvěžujících vodách Jaderského moře. Jedná se navíc o nejbližší ze středozemních moří, které je z Čech dostupné a vyžaduje nejkratší cestování v horkých letních dnech.

Palma de Mallorca, Mallorca, Španělsko

O něco déle trvá doprava na Palma de Mallorca, jenž se nachází na největším z Baleárských ostrovů. Historie založení města se datuje do roku 124 před naším letopočtem, i když bylo místo osídleno již mnohem dříve. 

Město nejlépe poznáte procházením malebnými uličkami, které jsou plné romantický kaváren, barů, obchůdků a restaurací. Milovníci architektury si určitě nenechají ujít katedrálu La Seu, která celému hlavnímu městu dominuje. Proslavilo ji největší růžicové okno, jehož mozaika se dvakrát do roka promítne na protější stěnu a společně s menším oknem s vitráží vytvoří osmičku, tedy symbol nekonečna. Tenhle fenomén se uskuteční vždy 2. února a 11. listopadu a sjíždí se na něj podívat davy lidí. Baldachýn u hlavního oltáře katedrály pochází od již zmíněného slavného architekta Gaudího.

Palác Almudaina rozhodně stojí za návštěvu. Foto: Freepik

Palác Almudaina patří mezi další oblíbené zastávky. Jde o maurský palác a najdete ho hned vedle katedrály. Dnes slouží jako historické muzeum, dříve byl sídlem maurských vezírů. Oázou města je Parc de la Mar, kde se kromě odpočinku uprostřed zeleně můžete kochat sochařskými díly od místních umělců. Místní tu rádi pořádají pikniky nebo cvičí jógu. 

Ve městě se koná celá řada trhů, ale Oliver market na Plaza España je tím nejvyhlášenějším. Je krytý a seženete tam všechno od právě vylovených ryb, čerstvého ovoce a zeleniny, po typické španělské uzeniny. V horní části jsou pak různé tapas bary, kde se při ochutnávání místních specialit můžete nechat unášet pravou středomořskou atmosférou.

Přečtěte si také