Je stahování v Česku legální? A kde stahovat filmy a seriály online a zdarma?

Je v České republice stahování filmů a seriálů legální? Kde obsah ve vysoké kvalitě hledat a jak stahovat bezpečně? 

Sledování filmů v pohodlí domova je oblíbenou formou odpočinku. Kde ale v době, kdy už počítače nemají mechaniku na DVD filmy sehnat? Jedním z řešení jsou placené videotéky typu Netflix či HBO GO, kde lze po zakoupení předplatného sledovat veškerý obsah bez omezení. Další možností jsou stránky, které nabízí seriály a filmy online ke zhlédnutí, kdy není nutné nic stahovat do počítače a stačí tak prohlížeč a internet.

Je stahování filmů legální?

Ačkoliv to může být překvapivé, odpověď zní ano. Český zákon zakazuje pouze sdílení autorsky chráněného obsahu a samotné stahování za nelegální nepovažuje. Na právní otázky přehledně odpovídá web České protipirátské unie. Nutno zmínit, že legální sice v ČR je, ale další šíření již nikoliv. Takovým šířením je i půjčení filmu kamarádovi či babičce.

Otázkou spíše je, zda je stahování filmů zdarma morální a zda bychom tak měli činit. Přeci jen, tvůrci obsahu by měli být za svou tvorbu odměněni. Pro účely článku tedy předpokládejme, že si pouze chcete stáhnout film, který jste již viděli např. v kině, nebo k němu máte originální poškozené DVD.

Kde stahovat filmy a seriály a na co si dát pozor?

K samotnému stahování filmů a dalšího obsahu není potřeba nic jiného, než prohlížeč a internetové připojení. V České republice existuje několik oblíbených stránek, které nabízí množství obsahu ke stažení. Často se zde nachází i ty nejčerstvější novinky.

Redakce ViralSvět.cz nikoho nenabádá ke stahování obsahu, ke kterému nemá příslušná práva.

Filmy na Ulož.to aneb na oblíbeném českém webu lze nalézt cokoliv

Na stránce Uloz.to lze snadno vyhledávat obsah ke stažení. Naleznete tam elektronické knihy, filmy, seriály i programy.

  1. Do vyhledávacího pole stačí zadat název hledaného filmu a zobrazí se seznam výsledků.
  2. Po kliknutí na jakýkoliv z nich se zobrazí možnost přehrání ukázky a stažení (ideálně vybírejte ty s nejvíce kladnými hodnoceními a vyhýbejte se těm s negativními hodnoceními – uloz.to používá hodnocení palců).
  3. Z možností pro stažení si můžete buďto zakoupit kredit a stahovat tak vysokou rychlostí – Stáhnout rychle, nebo stahovat omezenou rychlostí – Stáhnout pomalu – a mít vše zcela zdarma. Při pomalejším stahování počítejte s cca 2 hodinami pro stažení jednoho filmu.
  4. Před odstartováním pomalého stahování musíte opsat bezpečnostní kód a následně vše potvrdit kliknutím na tlačítko Stáhnout.

Při stahování koukejte po dobře hodnocených souborech, které podle náhledů skutečně odpovídají požadovanému obsahu. Dále dbejte zvýšené opatrnosti a neotevírejte či neklikejte na podezřelou reklamu. Videa a filmy mají běžně formáty .avi, .mp4 či .mkv. Často se stává, že se objeví filmová novinka ke stažení a vy následně zjistíte, že jde o pouhý trailer opakující se několik hodin. I proto koukejte po náhledových obrázcích, velikosti souboru a především hodnocení ostatních.

Altrernativa k Uloz.to – Edisk funguje podobně

Zdařilou alternativou fungující po mnoho let je český edisk.cz. Podobně jako na Ulož.to lze stahovat veškerý obsah zdarma, případně po dobití kreditu snadno stahovat bez omezení.

Rozhraní i způsob stahování je prakticky identický a pokud nenacházíte hledaný soubor na jednom, najdete jej na druhém.

Přečtěte si také