Jaký materiál použít pro výrobu roušky? Třeba sáček do vysavače

Jaký materiál použít na výrobu roušky? Domácí výroba roušek v České republice ve velkém pokračuje. Výrobci nanomateriálů uvolnily dostatek látky na stovky tisíc roušek a lidé šijí z bavlny a dalších materiálů jako o život. Přestože vláda ochranné pomůcky pro občany České republiky stále nezajistila, lidé si, zdá se, poradí sami. 

Pokud si vyrábíte domácí roušky, nebo jste již nějaké dostali, můžete jejich efektivitu výrazně zvýšit použitím vhodného filtračního materiálu. Nejvhodnějším materiálem na výrobu roušky se zabývalo několik vědeckých studií. My jsme pro vás připravili souhrn těch nejlepších materiálů včetně informace, kde je sehnat.

Jaký materiál pro výrobu roušky vybrat?

Nejčastěji doporučovaným materiálem je 100% bavlna. Její výhodou je pratelnost a fakt, že je k dispozici prakticky v každé domácnosti. Nejde však zdaleka o nejúčinnější metodu. Bavlněnou roušku je vhodné kombinovat s vloženým filtrem např. z vysavače. Jak dokazuje výzkum z roku 2013, zabývající se účinností ochranných roušek proti virům a bakteriím, kuchyňská utěrka může fungovat mnohem lépe, než např. bavlněné tričko či obyčejná šála.

Srovnání materiálů pro výrobu domácí roušky:

  1. Chirurgická maska (96,35% účinnost)
  2. Sáček do vysavače (94,35% účinnost)
  3. Kuchyňská utěrka (83,24% účinnost)
  4. Směs bavlny (74,60% účinnost)
  5. 100% bavlněné tričko (69,42% účinnost)
  6. Anti-alergenní povlak na polštář (65,62% účinnost)
  7. Šátek/šála (62,3% účinnost)
  8. Povlak na polštář (61,28% účinnost)
  9. 100% len (60% účinnost)
  10. 100% hedvábí (58% účinnost)

Na rozdíl od roušek a respirátorů samotných lze látky a materiál snadno zakoupit v internetových obchodech. Utěrky ze 100% bavlny koupíte na Mall.cz, Alza.cz a dalších e-shopech, viz data srovnávače Zboží.cz (zaškrtněte si dostupnost skladem). Stejně tak můžete snadno sehnat filtry do vysavačů s kvalitní HEPA filtrací. Výhodou jsou nízké ceny materiálů v řádu stovek Kč. Pokud však chcete také pohodlně dýchat, sáhněte raději po 100% bavlně, která vyšla ze srovnání odborníky nejlépe díky kombinaci několika vlastností – dobře se pere, dobře se v ní dýchá, je dobře k sehnání.

Hodnoty v tabulce výzkum porovnával při 2 vrstvách materiálu. Sáček do vysavače je vhodné volit látkový, papírový snadno navlhne. Důležitá je však alespoň nějaká ochrana než nic. Odborníci doporučují nošení roušky a respirátoru společně s ochrannými brýlemi a důkladným mytím rukou.

Přečtěte si také