Leží vám na půdě poklad z dětství? Kartičky mohou mít cenu stovek tisíc

Také se vám válí na půdě nejrůznější suvenýry z dětství? Pak byste měli nyní zpozornět. Dost možná totiž sedíte na úplném zlatém dole a ani o tom nevíte. Řeč je o karetních hrách, zejména potom o populárních hrách u nás. Věřte tomu nebo ne, ale karetní hra Magic the Gathering vychází již od roku 1993 a řada starých karet stojí doslova desítky tisíc korun (více o Magic si můžete přečíst zde). Nebo jste své mládí spíše trávili s Pokémony? Ani vy nemusíte smutnit, Pokémoní kartičky totiž nestojí o nic míň! Pokémoní karetní hra začala vycházet v Japonsku v roce 1996 a v roce 1998 v USA a od té doby se dostala do celého světa, kde se stále těší nemalé oblibě.

Cardmarket je největším trhem s kartami v Evropě

Server cardmarket.com představuje prakticky celý evropský trh s kartami. Vybírat můžete celkově z 13 nejpopulárnějších karetních her a seženete zde téměř vše. Na cardmarketu se prodávají jak samotné prodejní produkty, tak kusové karty. Cardmarket není obchod, sám o sobě nic neprodává, je to prostředník, místo, kde lidé z celé Evropy nabízí a kupují povětšinou konkrétní kusové karty. Stačí vám do vyhledávače napsat jméno (např. Charizard) případně další specifikace karty. Okamžitě Vám vyskočí konkrétní karta s veškerými potřebnými údaji, jako je průměrná cena, nejnižší cena, a dokonce vám stránky nabídnou i graf pohybu cen. Hned pod tím máte v seznamu vypsané všechny nabídky k prodeji tohoto kousku, včetně dalších informací, jako je jazyková varianta karty, stav karty a kolik prodejů má uživatel za sebou.

Např. karta holografický Shadowless Charizard First Edition může mít cenu až 50 000 USD, tedy přes 1 milion korun.

Jak prodej karet funguje?

Jakmile má kupující vybráno, zvolí si způsob dopravy. Zboží si necháte doručit buďto doporučeně, nebo nedoporučeně. Zaplatit musíte hned, ovšem pokud si objednáte karty doporučeně a z nějakého důvodu k vám nedorazí, cardmarket vám vrátí peníze. Jakékoliv nedoručení, nebo neodeslání server mapuje a následně trestá. Nemusíte se tedy bát, že vám zboží nepřijde, tedy pokud si nenecháte zboží poslat nedoporučeně. V tomto případě riskujete, že narazíte na podvodníka a objednávka nebude odeslána. Ale i tyto případy cardmarket mapuje a zaznamenává.

Důležitým ukazatelem věrohodnosti tak je počet prodejů, které prodávající úspěšně uskutečnil. Karty zde může prodávat prakticky každý. Cardmarket si z každého prodeje bere mizivé procento (v rámci jednotek procent) za zprostředkování.

Jak zjistit skutečnou cenu karet?

Zjistit skutečnou cenu karet bývá často opravdový oříšek. Vzhledem k vysokým cenám těch opravdu starých a vzácných kusů je většinou potřeba najít přímo sběratele, který má o konkrétní kartu zájem. Např. karta Black Lotus (Alpha) ze hry Magic se v perfektním stavu prodala za rekordních 150 000 USD – přes 3 miliony korun. Na běžnější prodeje je tu cardmarket.com. Na stránkách najdete opravdu velké množství dostupných, ale i těžko sehnatelných kousků. Velikost trhu vám pak napoví, jaká je skutečná hodnota vašich kousků. A nesmutněte, pokud máte doma novější karty. I mezi nimi se objevuje, zejména u Pokémonů, řada sběratelských a drahých kusů. 

Abyste si na závěr udělali skutečnou představu o velikosti a věrohodnosti těchto stránek, věřte, že na cardmarket.com prodává karty a podobné hráčské doplňky většina zavedených obchodů zaměřujících se na trh s kartami, a to včetně těch českých. 

Zdroj: ViralSvet.cz, Úvodní foto: TheRichTimes.com

Přečtěte si také