Jak vznikly smajlíky? Letos oslaví 40 let!

Říkáme jim smajlíci, smajly, emotikony, emoji, ksichtíky a všelijak různě. Používáme je pak především při písemné konverzaci v rámci SMS zpráv, na chatu, na Messengeru, nebo i v e-mailu, a to hlavně jako symbol, který dokáže perfektně vystihnout takřka cokoliv, co máme na mysli, nebo jen naší aktuální náladu.

V současné době jich existuje neuvěřitelné množství a další přibývají de facto každým dnem. Člověk by ani nevěřil, že tu s námi jsou už téměř čtyřicet let. Víte ale jak smajlíci vznikly?

Jak vznikly smajlíky

Pro odpověď na tuto otázku se musíme vrátit až do roku 1982, protože právě tehdy se narodil první smajlík. Na svědomí ho má Scott Fahlman, americký profesor, který chtěl zkrátka v e-mailové zprávě odlišit vážnou myšlenku od nadsázky. Udělal to tak, že spojil dvojtečku, pomlčku a pravou závorku „🙂“. To je dodnes nejznámější zkratka pro tvorbu emotikonu, třebaže právě tento není tím nejoblíbenějším, ale o tom až za chvilku.

Mimochodem, v tom samém e-mailu použil pan profesor i obdobu, respektive opačnou závorku „🙁“. Tento smajlík máme spojený se smutkem, případně zklamáním. Tato dvojice smajlíků však postupně přestala uživatelům stačit a vznikla obrovská škála dalších, která dokáže vyjádřit takřka jakoukoliv lidskou emoci. 

Smajlíka nevytvořil legendární Forrest Gump utřením obličeje do trička. Historie sahá k e-mailu odeslanému před 40 lety. Foto: Pixabay

Třebaže smajlíci letos oslaví čtyřicet let od svého vzniku, masověji se začaly šířit až v devadesátých letech, podobně jako i různá slova, jež se používala v rámci komunikace na chatu jako LOL, ROFL a tak podobně. Pokud jste na přelomu století chodili chatovat do nějaké té místnosti, jistě si to pamatujete. A pokud náhodou ne, ICQ nebo QIP používal v té době snad každý.

Existuje i mezinárodní den smajlíků 

Mimochodem, existuje dokonce mezinárodní den smajlíků, který připadá na 17. července, což ovšem není ten den, kdy byl odeslán poprvé. To se stalo až o několik měsíců později, a sice 19. září. Tudíž pokud máte smajlíky rádi, můžete si v tento den, a to přesně v jedenáct hodin a čtyřiačtyřicet minut, připít na jejich zdraví. 

Tím vůbec nejoblíbenějším smajlíkem, který se nyní v různých anketách umisťuje na čele žebříčku je ten, který se směje se slzami v očích. V zásadě se směje tak moc, že z toho pláče. Druhým nejoblíbenějším je poté emotikona červeného srdce. A jaký je váš nejoblíbenější? 

Úvodní fotografie: Unsplash

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také