Jak se chránit proti koronaviru? Vyzkoušeli jsme český anvitirový šátek

Ochranné pomůcky proti koronaviru se staly běžnou součástí našich životů. Jednorázové roušky a ústenky však nejsou nejšťastnějším řešením a mnozí tak hledáme řešení, které vydrží déle. Jedním z takových jsou české nanošátky, které jsme v redakci měli možnost otestovat na vlastní kůži.

Antivirový šátek je zajímavou alternativou pro všechny, kdo chtějí ochranu před koronavirem, která vydrží opakované čištění a praní a navíc chrání dostatečně efektivně. České antivirové šátky vyrábí společnost nanoSPACE.cz, která se zaměřuje na české produkty z nanomateriálů. Ačkoliv to může překvapit, Česká republika patří mezi špičku v oblasti nanomateriálů a nebýt neschopnosti české vlády, mohli by díky dostatečné produkty nosit čeští zdravotníci české produkty. To se bohužel nestalo a Česko zdravotnický materiál nakupovalo v Číně. 

Český nano šátek hřeje na krku a chrání před kapénkami

Jak takový antivirový šátek vypadá? Jedná se o pruh elastické látky, která má v horním lemu schovaný tvarovatelný drátek pro uchycení kolem nosu a po ním se nachází pruh nanovlákenné membrány. Právě nanovlákenná membrána uvnitř šátku je zásadním prvkem, který chrání nositele před kapénkami a zárodky bakterií a virů. Vedle toho chrání např. i před smogem a pylovými částicemi. Membrána se nachází na přední straně šátku a vyrábí ji roudnická společnost PARDAM NANO4FIBERS. Podle testů výrobce by měla být účinnost srovnatelná s respirátory FFP3, což potvrzuje i poslední číslo časopisu dTest.

Nositel šátku je tak chráněný nejen vrstvou látky, ale zároveň také nanovlákennou membránou schopnou zachytit částice 0,1-0,3 um (100-300 nanometrů) s účinností 97 % až 99 %. Výhodou šátku navíc je, že lze na rozdíl od mnoha konkurenčních nanomateriálů prát. V praxi dojde ke snížení účinnosti filtrace až po 15 vypráních, přičemž šátek lze při šetrném zacházení využívat i nadále.

Nám se do rukou dostala modrá verze šátku, která se hodí pro ženy, děti i muže. K dostání jsou také růžový, bílý a černý šátek, které se liší hlavně designem. Varianty navíc postupně přibývají. Membrána je zde nicméně stejná a chrání stejně. 

Móda i ochrana: Jak se nosí antivirový šátek?

Šátek se nasazuje přes hlavu, drátek se vytvaruje podle nosu a následně si nositel může stáhnout šňůrky na zadní straně šátku tak, aby nepadal dolů. Šátky testovali 2 členové naší redakce. Jeden je zvyklí na jejich nošení a neměl tedy s nošením šátku od začátku žádný problém. Druhý si musel zvykat na pocit toho, že není šátek uchycený za ušima, ale drží kolem dokola hlavy. Výhodou šátku je fakt, že se skrze něj dobře dýchá i přes vysoký stupeň filtrace, což se nedá říct např. o bezvýdechových respirátorech, kde je dýchání často obtížnější.

Nutno dodat, že oproti roušce a respirátoru jsou šátky také módním doplňkem. I po opakovaných vypráních vypadá jako nový a neměl by ztrácet své ochranné vlastnosti. Oproti rouškám tak nositel při správném užívání šátku může dokonce ušetřit. První generace šátku trpěla na lámající se drátky v oblasti nosu. Výrobce to vyřešil elegantně možností výměny a přiložením náhradních drátků do balení. Nám se v průběhu cca 4 týdnů nezlomil ani jeden.

Antivirový šátek nanoSPACE jsme si v redakci oblíbili. Pohodlně se nosí, vypadá stylově a díky vysokému stupni ochrany nahradí i respirátor. V zimě jsme si navíc zvykli na to, že šátek chrání i krk před chladem a v případě, že šátek nemáme na nose, máme jej po ruce kolem krku. Už se nám tak ani nestává, že se musíme vracet do bytu pro zapomenutou roušku. 

Jak čistit nano roušky a respirátory? 

Výrobci nanomateriálů doporučují denní sterilizaci speciálním alkoholovým sprejem, nebo UV sterilizérem. Důvodem je především zabránění množení se nejrůznějších bakterií a plísní. I proto mnozí výrobci do svých materiálů zakomponovávají částice stříbra, které mají dezinfekční efekt.

Vybrané modely, jako např. právě antivirový šátek od nanoSPACE lze prát. Před vypráním se vždy podívejte, zda to vaše rouška či respirátor umožňuje a za jakých podmínek, jinak by mohlo dojít k jejímu poničení a ztrátě ochranných vlastností.

Zdroje: nanoSPACE, dTest, redakce ViralSvet

Přečtěte si také