Jak si doma vyrobit dezinfekční gel na ruce? Recept podle organizace WHO

Jak si doma vyrobit dezinfekční gel na ruce proti bakteriím a virům? Stačí několik základních surovin a účinný gel můžete bez problémů vyrobit i v domácích podmínkách. Recept není jen babskou radou, ale jde o recepturu tak, jak ji zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Šíření koronaviru po celém světě způsobilo nedostatek ochranných pomůcek a hygienických čistících prostředků v obchodech. Roušky neseženete a málokde mají k dispozici dezinfekční gely na ruce, které se dříve daly koupit v každé drogerii. Problém evidují vlády i nadnárodní organizace, které se snaží přijít s řešeními vznikající krize. Jak vyrobit dezinfekční gel z bezpečných surovin, které stále seženete v obchodech?

Světová zdravotnická organizace (WHO) na svých stránkách zveřejnila postup, jak si gel snadno vyrobit. Pokud dodržíte předepsané složení, měl by být účinný i proti koronaviru Covid-19. Jediné co vás před výrobou čeká, je návštěva drogerie a lékárny.

Návod na výrobu dezinfekčního gelu na ruce:

Nejprve vás bude čekat návštěva drogerie a lékárny. Tam si zakupte následující položky:

  1. 1 l čistého alkoholu (96% ethanol, nebo 99,8% isopropylalkohol)
  2. 42 ml 3% peroxidu vodíku (lékárna a drogérie)
  3. 15 ml glycerolu (známý také jako glycerín) (lékárna)
  4. Prázdné cestovatelské lahvičky na kosmetiku s rozprašovačem, do kterých můžete výslednou tekutinu nalít. Je totiž poměrně tekutá. Použít můžete i flakon z různých voňavek. 

Doma si připravte nádobu, ideálně o objemu alespoň 1 litr. Nádobu naplňte 830 ml alkoholu. Přidejte pomalu a především opatrně 42 mililitrů peroxidu vodíku a pečlivě promíchejte. Dále vmíchejte 15 mililitrů glycerolu. Následně dolijte převařenou vodu, abyste měli jeden litru.

Hotovou směs můžete nalít do cestovatelských lahviček na tekutiny, aby se vám lépe aplikovala.

Láhev se vzniklou směsí zavřete a důkladně promíchejte. Dezinfekční směs nechejte odstát v uzavřené nádobě po dobu tří dnů. Výslednou směs můžete použít při úklidu domácnosti i pro nanesení na ruce. Kdo by měl zájem, může směs doplnit o aloe pro menší agresivitu k pokožce. Při výrobě buďte opatrní a v ideálním případě noste rukavice.

Při návštěvě drogerie a lékárny se na dezinfekční gel určitě zeptejte. Vyrábí jej např. značka Sanytol a vlastní verzi má i drogerie DM. Je zde slušná šance, že zrovna nějaký ten gel v regálu stále najdete a můžete si ušetřit námahu s výrobou.

Jak nepřijít o peníze za dovolenou: Které pojištění kryje i epidemii koronaviru?
Ruce si myjeme, mobily jsou ale špinavější než záchodové prkénko: Jak správně vydezinfikovat telefon?

Jak si antibakteriální gel na ruce správně nanášet? 

Podobně jako při mytí rukou je nezbytné gelem potřít všechna místa na ruce a vmasírovat jej do kůže. Gel se hodí především na cesty, kde nemáte možnost si neustále mýt ruce. Doma bohatě postačí mýdlo a důkladné mytí rukou tak, jak jej ukazuje video níže.

Zdroj: WHO

Přečtěte si také