BeReal je nová sociální síť s cílem nahradit Instagram

Běžný uživatel má už nyní velký problém rozeznat, co je na internetu skutečně reálné a co už extrémně upravené až zkreslené. Právě to štvalo tvůrce francouzské sociální sítě BeReal a rozhodli se s tím něco udělat.

O tom, že žijeme v době sociálních sítí, není potřeba nijak sáhodlouze diskutovat. Facebook, Instagram nebo třeba stále populárnější Tik Tok se staly doslova něčím, co můžeme označit jako symboly naší současnosti. Minimálně jednu z nich pak má nainstalovanou ve svém telefonu pravděpodobně téměř každý z nás, přičemž celá řada lidí je více či méně aktivní na víceru sociálních sítí zároveň.

Vedle těchto profláknutých sociálních sítí však existují desítky, ne-li stovky dalších. Ovšem těch skutečně známých a hojně používaných je možná tak pětice či šestice. Ambici vklínit se do této smetánky pak má i nová sociální síť, která nese název BeReal. Ta však sází oproti výše zmíněným na trochu jiný koncept.

BeReal – nová sociální síť

Jak už je z názvu sítě patrné, jde tu především o autenticitu neboli přirozenost. Právě autenticita na sociálních sítích je velkým tématem posledních let v rámci online prostředí. Pozlátko, zkreslování skutečnosti za účelem vytvoření lepšího obrázku o sobě samých, prezentovaný život v luxusu, Photoshop a jeho přemíra, filtry – to všechno zná každý, kdo alespoň tu a tam některou sociální síť navštíví.

Jak funguje BeReal?

V zásadě se dá říci, že BeReal je skutečným opakem Instagramu. Tudíž jeho přímým konkurentem. Práce s ním je podobná – také přidáváte fotky, nicméně nemůžete je posléze nikterak upravovat. Nemáte tedy k dispozici desítky různých filtrů, jimiž můžete realitu tak snadno přikrášlit. Přirozenost a zase přirozenost. O to tady jde.

Celá síť pak dosud funguje na principu jakési hry. Každý den v blíže neurčenou dobu vám vyskočí notifikace s úkolem, že se máte vyfotit, na což máte pouhých sto dvacet vteřin. Není tudíž čas na žádnou velkou přípravu jako make-up a tak podobně. Aplikace vám samozřejmě nemíří na hlavu, účastnit se není povinné. V takovém případě si ale poté nemůžete prohlížet fotografie svých přátel. To je vskutku jedinečný princip, který zase trochu obohacuje poměrně statický svět současných sociálních sítích, kde jde de facto o opak – zalíbit se za každou cenu. Tady jde pro změnu o to prezentovat sám sebe se všemi neduhy i vadami na kráse.

Nebaví vás Instagram? Můžete ho jednou pro vždy smazat. Jak smazat Instagram z mobilu?

Sociální síť pro unavené přetvářkou

Pokud jste unavení ze vší té internetové přetvářky, BeReal může být něčím, kde si připomenete, co je to být autentický ve virtuálním prostředí, třebaže se to stalo něčím, co se dá považovat v podstatě za kontrast. Po všech těch letech, kdy se internet změnil v místo, kde si nasazujeme virtuální masky, se dá očekávat trend, kdy se to přetočí zpět k normálnosti a přirozenosti. Sociální síť BeReal může být do budoucna vlajkovou lodí těchto změn.

Úvodní fotografie: Unsplash
Zdroj: BeReal

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také