Voda z mraku: Jak zachytávat dešťovou vodu levně a nenaletět?

Voda z mraků, dešťovka, dešťová voda. Nazvat se dá všelijak, ale tak či onak jde zkrátka o vodu, která při dešti spadne na náš pozemek a střechu. Za jediný den může napršet tolik vody, kolik celá domácnost spotřebuje za týdne. Bylu by tedy škoda ji nechat odtéct. Jak získat dotaci na dešťovku, kde najít levné nádrže a jak si nechat vypracovat projekt?

Dešťová voda je dostupná každému. V České republice jsou podmínky pro její zachytávání velmi příznivé a lze očekávat, že jinak tomu nebude ani v budoucnu. V odvětví se ale pohybuje řada šarlatánů a firem, které nejsou v procesu vyřízení dotací dostatečně transparentní.

Dotace Dešťovka: Jak je to s dotacemi na vodu?

V České republice stále probíhá dotační program, který je určen pro každého, kdo se rozhodne využít zádržného systému dešťové vody u svého domu. Pozor, důležité je vědět, že se tato dotace nevztahuje na domy a objekty určené k rekreaci. Podání žádosti probíhá elektronicky přes portál www.dotacedestovka.cz. Zde vám sdělí, jaké další dokumenty je potřeba doložit, aby vaše žádost byla úspěšně vyřízena.

O dotaci můžete požádat již před započetím stavby, v jejím průběhu, ale i po skončení. V současné době pak máte na realizaci tohoto projektu 24 měsíců, přičemž tato lhůta může být ještě prodloužena o jeden rok. Díky tomuto programu lze získat zpět až 50 % hodnoty z doložených nákladů, do čehož patří platby za materiál, za práci a za odborný posudek. Vše doloženo patřičnými fakturami, které nesmí být starší než jeden rok od data podání žádosti o dotaci.

Firma na dešťovku, jak ji vybrat?

Pozor dejte na menší firmy, které nemají dostatek veřejně dohledatelných referencí. Informace na webových stránkách nejsou všechno a mohlo by se vám stát, že se spálíte. Není vzácností, že nekvalitně zpracovaná dešťovka dokáže potrápit a prodraží se. „Běžné jsou případy, kdy se nádrž vlivem špatného projektu a zpracování propadne a na zahradě tak budete mít postupně se propadající díru. Důvodem je váha plné nádrže ve spojení s podložím,“ zmínil při setkání s redakcí odborník Martin Hora.

Nemá také smysl za sebe nechat dotaci vyřizovat firmy, které si z vaší dotace ukrojí svůj díl. Raději sáhněte po oficiálním webu https://www.dotacedestovka.cz/, kde můžete žádost snadno vyplnit a podat. Formulář je jednoduchý k vyplnění a nemusíte se bát, že byste to nezvládli. Věřte, že různí „odborníci“ k výpočtu využívají taktéž oficiální kalkulačku na zmíněné stránce.

Vyřízení projektu pro dotaci Dešťovka

Kde naopak má smysl si nechat poradit, je vyřízení projektu pro dotaci dešťovka. Certifikovanými odborníky, kteří mají dlouholeté zkušenosti na trhu, jsou např. odobrníci z projektu Vodavdome.cz, kteří navíc nabízí vypracování projektu zdarma. Z dalších firem lze zmínit Rainshop.cz. Obě firmy mají dlouholeté zkušenosti a nemusíte se bát, že by došlo ke zmíněným problémům.

Naopak se vyhněte firmám, které předem nezmiňují částku, kterou po vás budou chtít za zpracování projektu apod. Mohli byste být nepříjemně překvapeni a zbytečně by se vám projekt prodražil.

Úvodní fotografie: Freepik

Přečtěte si také