Osvědčené tipy, jak bojovat proti vedru bez klimatizace. Pomůže chilli i lednice

Jak přelstít horko na pracovišti a doma? Máme pro vás několik méně či více překvapivých tipů, jak se snadno ochladit. Vlny veder, které nyní atakují celou Evropu a teploty přes 30 stupňů se totiž nevyhnuly ani nám. V kancelářích je bez klimatizace takové vedro, že by pomalu roztálo i srdce nejhoršího šéfa. 

Doma situace není zdaleka lepší a zváště bydlíte-li ve městech, je situace podle odborníků kritická. Rozpálený beton rozehřívá vše, tráva je vyprahlá a utéct není kam. Nebo že by bylo? Máme pro vás 10 skvělých tipů, jak bojovat s horkem a příjemně se zchladit i bez drahé klimatizace.

1. Nemáte klimatizaci? Položte před větrák misku s ledem!

Vzduch proudící od ventilátoru se tak zchladí a máte umělou klimatizaci, která alespoň na chvíli pomůže zahnat největší krizi. Jednoduché a funkční řešení. Jen ten větrák musíte mít.

vetrakled

2. Chuť na jídlo v letním horku? Na velký dlabanec zapomeňte

Plný žaludek člověka dokáže pořádně rozehřát. Jezte proto raději méně, ale zato více chodů. Budete se cítit skvěle! 

Cílem navíc není hladovět. Jíst můžete poměrně dost, jen nesnězte příliš jídla naráz. Při chůzi rozpáleným městem to vaše tělo ocení. 

jidlo

3. Proč si myslíte, že v Indii a Číně neustále jedí pálivé jídlo?

Pálivá jídla (nikoliv horká) způsobí, že se člověku po konzumaci zvýší krevní oběh a tím se celkově podpoří pocení a roztáhnou póry. Začne se tak rychleji ochlazovat. Prostý trik znají v teplých oblastech už tisíce let. Jedná se o jeden z hlavních důvodů, proč jsou pálivá jídla a různá koření v obastech s teplým podnebím populární.

papricky

4. Stará dobrá rada – pij hodně vody! Coca-cola nepomůže

Věc, která napadne každého. Kdo z nás toto pravidlo ale opravdu dodržuje? Denně bychom měli vypít 2-3 litry vody. Někteří tvrdí, že jim stačí i méně, ale to už rozhodně neplatí v parných dnech. Pijte, pijte a pijte. Ideálně vodu, případně vodu s mátou a citronem.  Dejte si do mrazáku vytvořit led, do ledničky chladit vodu a budete tak mít neustále po ruce skvělé osvěžení. Důležité je vodu nepodchlazovat, protože při pití podchlazené vody je efekt opačný. 

filled to the top

5. Nejde vám usnout kvůli vedru? Dejte si polštář do ledničky

Starý dobrý trik, když se vám kvůli vedru nedaří usnout. Dej si na chvíli polštář (např. v igelitové tašce) do lednice a před spaním jej vyndejte a vychutnejte si příjemné osvěžení.

chladak

6. Chladící gel vydrží dlouho studený a stojí pár korun

Sáček se speciální hmotou není nic drahého. Modrý gel má vlastnost dlouho udržet teplo/chlad. Možná jej dokonce již máte doma, ale nevíte o tom. Bývá součástí chladicích boxů do auta, případně jste jej dostali v nemocnici jako obklad.

gel

Dejte si jej v noci vymražený pod polštář, případně jej vložte do vlhkého ručníku a tím se obkládejte – nádhera!

7. Vyrazte k vodě, nebo zkuste najít last minute zájezd klidně na pár dní

Teplé dny si přímo říkají o výlet k moři, řece, nebo jakékoliv vodní ploše. Kupte si last minute zájezd, vyrazte k přehradě, je to na vás. Skvěle poslouží i sjíždění vodních toků, které je v České republice obíbenou aktivitou. 

11401171_735283699960221_8567050300575473147_n

8. Obléketej se “letně”, jinak budete litovat

Není nic horšího, než v parný den vyjít v džínách a poté se až do večera proklínat. Kdo zažil, určitě uzná, že je to k nevydržení. Stalo se vám něco podobného? Dejte vědět v diskuzi.

Jak ale vyřešit nevhodné oblečení, když už nejste doma? Udělejte si radost a skočte si koupit něco nového na sebe. Klidně levnější kousek, ale rozhodně je to lepší, než riskovat zdraví a celý den trpět. 

obleceni

9. Staňte se lenochem, při vedru je ten správný čas

Je-li vedro, nebuďte zbytečně aktivní. A tím nemyslíme, abyste zůstali doma. Vyrazte do parku s dekou, k vodě, nebo si jen sedněte na zahradu s drinkem v ruce. A relaxujte. Čím méně pohybu, tím větší chládek. Kdo by chtěl, může vyrazit třeba na piknik. Lehnout si na deku, otevřít vychlazený drink a užívat si pohod můžete prakticky kdekoliv. Pokud jste z Prahy, připravili jsme pro vás přehled nejlepších piknikových míst.

10. Zajděte na nákup! Mají tam klimošku

Podivná rada? Ale funguje 100%. V nákupních centrech a velkých obchodech je prakticky vždy klimatizace a to platí i o velkých potravinových řetězcích. Potřebujete-li akutně utéct před vedrem a jdou na vás mdloby, je to osvědčené řešení. Navíc se v nákupním centru často můžete zdržet na něco dobrého, skočit do kina, nebo jen tak pokukovat po obchodech.

obchodak

Máte vlastní tipy jak zůstat i v aktuálních vedrech hezky v chládku? Pochlubte se v diskuzi a my ty nejzajímavější zveřejníme!

Přečtěte si také