Nečekejte s nákupem dárků na prosinec, prodraží se vám

Blíží se Vánoce, svátky klidu a pohody. Pro některé se ale klid a pohoda promění ve shon a stres. A stát se to může i vám, pokud budete s nákupem vánočních dárků otálet do poslední chvíle. Jaké útrapy vás čekají a s čím můžete počítat, pokud nezačnete nakupovat hned teď?

Na nákup vánočních dárků je přece času dost! Zajedu něco koupit do nákupáku týden před Štědrým dnem a mám po starostech!“ Vidíte se v tom? Tak poté zpozorněte. Máme pro vás čtyři pádné důvody, proč shánění dárků nenechávat na poslední chvíli.

Pozdní dodání vánočního dárku zamrzí

Možná už se k vám dostalo, že přepravní služby před Vánoci posilují. Chybí jim tisíce pracovníků, proto hledají nové lidi a díry se snaží zalátat brigádníky. Také aby ne. V následujících týdnech je čeká obrovský nápor. Pokud se podíváme do minulosti, v prosinci 2018 Česká pošta odbavovala více než 300 tisíc balíků denně. Loni to bylo o několik desítek tisíc více. A letos se očekává další růst.

Pokud tedy necháte nákup vánočních dárků na poslední chvíli, nikdo vám nezaručí, že se k vám balíček dostane včas. Dodací doba bude o několik dní delší. A pocítíte to i na ceně. Dopravci totiž před Vánoci zpravidla zvyšují ceny o jednotky až desítky korun. Proto vám radíme, abyste neváhali. Ještě pár dní a mánie naplno propukne!

Dorazí objednávka z Číny do Vánoc? Měli byste si pospíšit!

Čína se vyšvihla mezi přední dodavatele levného zboží na celém světě. Drobné předměty objednávají lidé ve velkém. Největším lákadlem je doprava zdarma. Ta ale může v konečném součtu znamenat, že k vám zboží nedorazí včas. A to i v případě, že objednáte v polovině listopadu.

Výrazné slevy, během nichž nakoupí miliony asiatů, doslova vyřadí z provozu čínské e-shopy…

Na vině je ale hlavně 11. listopad. Na tento den totiž připadá šílenství zvané „Single’s Day“ (svátek nezadaných), který internetový gigant Alibaba přetvořil ve svátek nákupů. Výrazné slevy, během nichž nakoupí miliony asiatů, doslova vyřadí z provozu čínské e-shopy a vaše zboží zapadá prachem. Jediný způsob, jak po 11. listopadu nakoupit a pojistit si doručení do Vánoc, je příplatek za dopravu. Tak váš balíček získá prioritu a do Čech by měl dorazit dříve než během avizovaných 3 – 5 týdnů. Čekání ale i tak natáhnou celníci. Času tedy není nazbyt.

Falešné slevy

Pro obchodníky jsou Vánoce doslova zlatý důl. Celý rok na tento svátek čekají, připravují se na něj a snaží se nalákat co nejvíce zákazníků na zlevněné zboží. Jenže není sleva jako sleva. V posledních letech se totiž rozmohl trend, kdy prodejci výrobky zdraží, aby je krátce na to mohli zlevnit. Případně uvádí fiktivní původní ceny.

A nejde jen o praktiku menších obchodních domů, ale i těch velkých a dobře známých. Podobné taktiky jsou naštěstí trestány. Provinilci dostávají pokuty, ale i tak byste se měli mít na pozoru. Používejte srovnávače cen, které vám v podobných případech pomohou. Stejně tak dobře poradí doplněk do prohlížeče, který vám ukáže opravdové původní ceny produktů před slevou. Jak jej použít pro vás sepsali odborníci z inSmart.cz.

Psychologický faktor prodraží nakupování

Slyšeli jste o Parkinsonově zákoně? Ten si ve zkratce můžeme vyložit tak, že čím méně času máme na splnění úkolu, tím rychleji se nám ho podaří splnit. Oprostíme se tak od zbytečností a soustředíme se jen na samotný cíl. Jenže u nakupování dárků to neplatí. Sami si sáhněte do svědomí a zeptejte se sami sebe, jaké zbytečnosti jste pořídili během pozdních vánočních nákupů. Sáhnete po všem, co se alespoň trochu podobá požadovanému dárku a nejspíše přihodíte i pár zbytečností. Pokud nakoupíte už teď, nic takového se vám nestane.

Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce. Začnete-li s pořizováním dárků už teď, nebudete zbytečně pod tlakem a samotné nakupování bude smysluplnější. Váš mozek ví, že na nákup má dostatek času, každou koupi si tedy pečlivě rozmyslí. I výběr potencionálních dárků bude širší, protože ta pravá horečka je teprve před námi. Nic tedy neodkládejte a začněte nakupovat!

Přečtěte si také