15 šílených faktů: Člověk vydrží ve vesmírném vakuu přes minutu!

Člověk se neustále učí. Na světě je spousta věcí, které se zdají být zjevné, ale pak je tu spousta těch, které vás překvapí. Pojď se s námi, milý čtenáři, podívat na pár faktů, které sice nemají logickou souvislost, ale jedno mají společné – jsou ohromující.

Až si tedy příště nebudete moci vzpomenout na něco zajímavého, co říci u piva kamarádům, máte zde slušný arzenál.

1. Lidé dokáží až 90 sekund přežít ve vakuu. Alespoň to tvrdí vědci z NASA. Nesmíte zadržovat dech a pravděpodobně nevzniknou žádná zranění s trvalými následky. Pokud však budete zadržovat dech, můžete si poškodit plíce.

Pokusy na zvířatech potvrzují, že vystavení vzduchoprázdnu nezpůsobuje žádná okamžitá poškození. Nevybuchnete. Nezačne se vám vařit krev. Nezmrznete. Neztratíte vědomí okamžitě. Pokud byste tedy vylezli z vesmírné lodi bez skafandru, šance na přežití tu prý je.

A close-up of Astronaut John Grunsfeld shows the reflection of Astronaut Andrew Feustel, perched on the robotic arm and taking the photo. The pair teamed together on three of the five spacewalks during Servicing Mission 4 in May 2009. The Hubble Space Telescope is a project of international cooperation between NASA and the European Space Agency. NASA's Goddard Space Flight Center manages the telescope. The Space Telescope Science Institute conducts Hubble science operations. Goddard is responsible for HST project management, including mission and science operations, servicing missions, and all associated development activities.

2. Vědci z Mexika přišli na způsob, jak proměnit tequilu na diamanty. Pivu se říká tekuté zlato, že by nám ti čeští něco tajili?

Tequila Sunrise garnished with orange and cherry, shot on a white background.

3. Vosy poslaly k zemi 2 letadla a zabily 200 lidí! V letech 1980 a 1996 vletěla dopravní letadla do rojů vos, což nedopadlo vůbec dobře.

15_faktu_03

4. Jeden jediný strom může tvořit celý les. V americkém Fishlake National Forest, v Utahu, existuje les, který má společný kořenový systém. Celý ekosystém má tedy jedinou genetickou informaci. Je to tedy vlastně jeden obří strom, který je starý desítky tisíc let a konkrétně je druhu Topol osika. Jedná se o nejhmotnější známý organismus na světě.

15_faktu_04

5. Když mluvíme o stromech, 27 000 stromů potřebuje lidstvo stromů, aby mělo svůj denní příděl toaletního papíru

15_faktu_05

6. Z 24 králíků, které první osadníci přivezli do Austrálie, je jich nyní 10 miliard! Za pouhých 200 let je to ohromné číslo. Z původně nevinné myšlenky se tak stali králíci hrozbou pro australskou přírodu.

15_faktu_06

7. Tučňáci mohou pít mořskou vodu, uvnitř těla jí dokáží přefiltrovat na sladkou a přežijí. Vy ale nepijte slanou vodu, ani kdybyste zůstali na pustém ostrově či na člunu uprostřed oceánu. Zabilo by vás to.

15_faktu_07

8. Když při chůzi nebudete hýbat rukama, stane se běžná chůze fyzickým cvičením. Námaha se zvýší o celých 20 %.

15_faktu_08

9. Čajová lžička hmoty z neutronové hvězdy váží tolik, co nejvyšší hora světa Everest.

15_faktu_09

10. V Sao Paulu používají husy jako alarm. Zvířata jsou vycvičená, aby rozpoznala násilnosti a vloupání a svým řevem pak upozorní strážníky.

15_faktu_10

11. Pokud na sebe poskládáte všechny Oreo sušenky, které kdy byly vyrobeny, dostali byste se na Měsíc a zpět na Zemi hned 5x.

15_faktu_11

12. Váš mozek spotřebuje 20 % všech kalorií a kyslíku, který za den získáte. A čtením tohoto článku jste spálili další, dobrá práce! 🙂

15_faktu_12

13.Všichni mají unikátní tělesný pach. To však prý neplatí o jednovaječných dvojčatech. Až nějaká potkáte, čuchněte si a uvidíte.

15_faktu_13

 

14. První věc, na které se objevil čárový kód jsou…

Chvíle napětí…Wrigley’s žvýkačky! Stejně tak tato značka jako jedna z prvních přišla s mentolovou příchutí.

15_faktu_14

15. Pokud se vám často zdají sny, pravděpodobně máte vysoké IQ.

15_faktu_15

A teď můžete na své přátele chrlit jedno moudro za druhým. Hurá na to!

Přečtěte si také