Cestovní kávovar pro přípravu espressa nepotřebuje elektřinu

Milovníci dobré kávy se na cestách potýkají s problémem. Když už se totiž ke kávě dostanou, najít tu “dobrou” je složité. Netradiční řešení nabízí cestovní kávovary. Čerstvé espresso jsme díky Handpressu pili na toulkách přírodou i za oceánem. Stojí za to?

Přípravu espressa má většina z nás spojenou s domácími či profesionálními stroji, které bez připojení do elektřiny kávu nepřipraví. Myšlenka čerstvého espressa na cestách byla ještě před několika lety těžko představitelná. Značka Handpresso před 10 lety objevila díru na trhu a začala prodávat kávovary určené do automobilů i pro ty, kteří cestují s batohem na zádech.

Fotografie v článku: Tony Zdarilek

Verze pro baťůžkáře nás zaujala na první pohled. Nepotřebuje totiž elektřinu a jediné, co musíte pro přípravu kávy sehnat, je horká voda. Sáhli jsme proto po cestovním setu Handpresso Pump Set a rozhodli se jej pro čtenáře ViralSvět.cz otestovat. Jaké jsou naše zkušenosti po třech měsících testování cestovní sady?

Obsah balení Handpresso Pump Set: Cestovní sada s hrnečky pro celou výpravu

Při výběru vhodného cestovního kávovaru jsme nakonec sáhli rovnou po celé cestovní sadě Handpresso Outdoor Pump Set. Ve stylovém cestovním pouzdru  s popruhem přes rameno se vedle kávovaru Handpresso Pump v černé verzi nachází také čtveřice nerozbitných hrníčků z tvrzeného plastu, termoska pro uchování horké vody, hadřík na čištění hrníčků a speciální kapsle pro vlastní mletou kávu či pro využití s kávovými polštářky, tzv. pody.

Obsah balení:

  • 1x cestovní poudro s popruhem na rameno
  • 1x ruční cestovní kávovar Handpresso Pump
  • 4x espresso hrnečky z průhledného plastu
  • 1x termoska s ukazatelem teploty o objemu 300 ml
  • 1x kapsle pro vlastní mletou kávu
  • 1x nástavec pro použití s kávovými polštářky

Kávovar samotný má podobu pumpičky s výstupkem na konci. Právě do něj se při přípavě po odemknutí krycí části lije voda a vkládá káva. Vedle ukazatele tlaku na těle ještě nalezneme ventil, který slouží pro vypuštění tlaku a “spuštění” výroby kávy. Ventil má dvojici poloh. Při pohledu shora (tedy na stranu s ukazatelem tlaku) je při vytaženém stavu nahoru uzavřený a tím pádem můžete začít s tlakováním. Zaplačením dolů se tlak vypustí.

Krok za krokem aneb jak HandPresso funguje? 16 barů napumpujete ručně

K přípravě espressa je zapotřebí tlak 9 barů, domácí kávovary však mívají hodnoty od 9 do 20 barů. Proč? Důvod je prostý, tlak nedokáží držet stabilně a průměrná hodnota při přípravě poté odpovídá právě +-9 barům. Vyšší tlak nevadí, při nižším by nedošlo k uvolnění všech vůní a chutí. Ruční kávovar Handpresso Pump dokáže vytvořit tlak až 16 barů. Natlakovat si jej však musíte ručně. 

Pumpičku otevřete otočením rukojeti vpravo a vytáhnutím. Při pumpování je nejprve nutné zkontrolovat polohu ventilu. Měl by být vysunutý nahoru. Pumpování je překvapivě tuhé a některým ženám může dělat problém. Cílem je pumpovat do té doby, než se ručička posune na zelenou část ukazatele. Ze zkušenosti se ručička nejrychleji pohybuje pokud pohyb rukojetí dokončíte poctivě až k tělu kávovaru. Takových zapumpování je třeba cca 25-30.

Následně je třeba odendat speciální víko, skrze které bude při přípravě káva vytékat. Do díry pod ním stačí nalít horkou vodu přibližně pod plastovou mřížku, vložit kapsli s vlastní kávou nebo polštářek a znovu uzavřít víkem.

Poté přístroj můžete otočit stranou s ukazatelem tlaku nahoru a stisknout ventil. Kávovar podržíte nad hrníčkem dokud nevyteče všechna voda a nezačne syčet unikající vzduch. Poté stačí stisknout venitl 2x zespodu nahoru a poté znovu dolů. Vypustí se tak zbylý tlak a vy můžete vyjmout použitou kávu a připravit další porci.

Pokud sáhnete po kapsli na vlastní kávu, je důležité její správné namletí kávy, které je třeba vychytat. Namletou kávu je před přípravou třeba stlačit. Originální tamper vyjde přibližně na 900 Kč, což není zrovna málo. Použít lze nicméně i konec rukojeti kávovaru, který má podobný průměr. My jsme ušetřené peníze raději investovali do šikovné sady Handpresso Domepod Case, což je pouzdro s trojicí sítek pro přípravu kávy. Na cestách tak rovnou vyndáte naplněná sítka a nezdržujete plněním.

Příprava espressa má trvat přibližně 25 sekund. Pokud vám káva vyteče moc rychle, je káva moc hrubá. Pokud pomalu, je moc jemná. Po několika pokusech jsme našli ideální hladinu namletí a mohli si vychutnat skvělé espresso.

Handpresso při horké vodě a dobře namleté kávě udělá kvalitní pěnu, za kterou by se nemusel stydět kdejaký domácí kávovar. Termoska udrží vodu při teplotě na ideální espresso (cca 90 °C) přibližně hodinu. Horká voda (kolem 80 °C) vydrží klidně i 4 hodiny, ale nižší teplota se už projeví na výsledné chuti kávy. Při cestách jsme vždy narazili na místo, kde se dala čerstvá horká voda sehnat.

Horkou vodu vám bez problému poskytnou (často i zdarma) na benzínových pumpách, v bistrech i kavárnách typu Starbucks. Kde to nešlo zdarma, tam jsme si objednali “čaj bez sáčku”.

Závěrem aneb řešení pro ty, kdo nedají dopustit na vlastní kávu

Pokud máte rádi svou pečlivě vybranou kávu a jinde vám nechutná (podobně jako tomu je v našem případě, kdy nedáme dopustit na Kostarika Carrizal od českého Kávového Klubu), je Handpresso perfektním doplňkem pro všechny kávové závisláky. Využili jsme jej při cestách napříč Amerikou, kde na dobrou kávu jen tak nenarazíte. Provázelo nás na hotelové pokoje i při procházkách přírodou. 

Celá cestovní sada vyjde v českých e-shopech na necelé 4 000 Kč. Kdo by měl zájem jen o kávovar samotný, vyjde jej na 2 500-3 000 Kč. Pokud víte o někom, kdo touží po čerstvém espressu i uprostřed pouště, je Handpresso skvělou volbou. Existuje i verze do automobilu, jehož obsluha je o něco příjemnější a ocení jej především milovníci kávy, kteří tráví dlouhé hodiny za volantem.

+ Klady

  • Stylové balení a pouzdro
  • Povedený design vzbuzuje zvědavost okolí
  • Termoska s ukazatelem teploty ušetří trápení se sháněním horké vody
  • Příprava je poměrně rychlá a nevyžaduje elektřinu
  • Espresso připraví i s pěnou a výsledná káva chutná dobře
  • Nízká váha a praktické zpracování na cesty

– Zápory

  • Čištění je složitější a obzvlášť v terénu není kdovíjak příjemné. Stačí však troška vody z termosky a přiložený hadřík.
  • Pumpování vyžaduje určitou sílu a především pro ženy může být náročné. Při přípravě vícero káv se můžete zapotit.
Přečtěte si také