Pronajatým autem na dovolenou: Užitečné tipy z praxe

Obzvláště nyní, v době pandemie, se chce mnoho rekreantů vyhnout tlačenici v autobusech nebo vlacích na cestě do rekreačního střediska. Proto má smysl pronajmout si auto, abyste byli nezávislí, mobilní a ve výsledku i lépe chráněni před infekcemi. Díky nespočetným online portálům je dnes předběžná rezervace poměrně snadná. Aby se však předešlo nepříjemným překvapením, je třeba zvážit několik věcí.

V létě jsme pronajatým autem vyrazili do Chorvatska. Nebudeme zde popisovat cestu samotnou, ale spíše praktické tipy, na které jsme si museli před cestou dát pozor.

Rezervace: vše závisí na platformě

Při online rezervaci předem je důležité vědět, zda provádíte rezervaci prostřednictvím zprostředkovatelské platformy, nebo zda jde přímo o poskytovatele. V případě zprostředkovatele totiž není nájemní smlouva uzavřena s online portálem, ale přímo s pronajímatelem na místě. Úlohou portálu agentury je pouze najít nejlevnější cenu, porovnat různé nabídky a odkázat zákazníka na pronajímatele. Stížnosti je proto obvykle nutné podat přímo pronajímateli.

Pokud rezervujete zápůjčku auta online, celková cena se všemi pojistkami a poplatky by měla být uvedena na konci rezervace pronájmu auta. Pokud tomu tak není, musí nájemce počítat s vysokými dodatečnými náklady při uzavírání pojištění na místě. Vždy si zkontrolujte, že tomu tak skutečně je.

Pasti na zákazníka: Poplatek za kilometry, tankování a další vybavení

Dodatky malým písmem jsou důležité, protože často skrývají dodatečné náklady a rozhodující rozdíly v nabídkách. Jedním z faktorů je regulace kilometrů: Existují smlouvy bez omezení kilometrů. Často je však zahrnut pouze určitý počet kilometrů, který s autem můžete v rámci zápůjčky najet. Pokud jsou tyto inkluzivní kilometry překročeny, jsou poplatky obvykle neúměrně vysoké. Zákazníci by proto měli předem odhadnout, kolik kilometrů pravděpodobně najedou. Den pronájmu má obvykle 24 hodin: Pokud toto období byť jen o několik minut překročíte, bude vám většinou účtován další celý den.

Koukejte po nabídkách, které vyžadují vrácení auta s plnou nádrží. Vyzvednete si auto s plnou nádrží a vrátíte ho také s plnou nádrží. Tímto způsobem se lze vyhnout nadměrným paušálům. Pokud chcete mít jistotu, natankujte nádrž přímo před vrácením vozidla a uschovejte si stvrzenku. Pokud nenatankujete, udělá to půjčovna za vás podle svého ceníku, kdy může litr vyjít klidně o 20-50 % dráž.

Doplňkové vybavení, jako jsou dětské sedačky nebo navigační zařízení, byste si rozhodně měli rezervovat předem, abyste jej po zapůjčení auta marně nesháněli.

Smlouvu si důkladně prostudujte a sledujte také, jaké mají půjčovny recenze od zákazníků. Foto: Freepik

Pojištění: agent nebo pronajímatel?

Mnoho portálů pro srovnání cen nabízí také nezávislé pojištění. Ty jsou nezávislé na smlouvě, která je uzavřena s pronajímatelem. V případě reklamace se však věci často komplikují. Opět může být užitečné podívat se na informace pod čarou. Někdy je z nich rovnou patrné, zda je pojištění uzavřeno přímo s pronajímatelem nebo s agentem. Tento rozdíl mezi nabídkami pojištění obvykle není na portálech na první pohled poznat, ale nachází se pouze v obchodních podmínkách, které by si měl zákazník pečlivě prostudovat.

Abyste byli krytí v případě závažných a menších nehod, obecně doporučujeme plně komplexní pojištění s ochranou proti krádeži. V každém případě by mělo být pojištěno také sklo, ráfky a pneumatiky – zde dochází k nejčastějšímu poškození.

Předání vozidla: Dávejte pozor na předchozí poškození

Při vyzvedávání vozidla je třeba věnovat pozornost předchozímu poškození. Pokud nejsou závady uvedeny v předávacím protokolu, musí nájemce trvat na jejich zapsání do protokolu na začátku zápůjčky. Doporučujeme také si vozidlo před prvním použití důkladně vyfotit. Při vracení vozidla by měl nájemce také trvat na tom, aby za jeho přítomnosti bylo vozidlo zkontrolováno, zda není poškozeno, a aby byl výsledek písemně zaznamenán.

Půjčení auta na dovolenou se nicméně nebojte. Na první pohled to vypadá složitě, ale zjistíte, že je to příjemná změna a že si můžete při každé dovolené dopřát vozidlo a objevovat, co vám nejvíce vyhovuje.

Úvodní fotografie: Freepik

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také