Dovolená 2022: Jak po pandemii naplánovat svatební cestu nebo jinou dovolenou?

Po více než roce odložených sňatků jsou svatby konečně zpět. Letos v létě páry opět plánují oslavit svůj sňatek s rodinou a přáteli – naštěstí to nynější situace dovoluje. Ke svatbě tradičně patří i svatební cesta. Nenechte se o ni ochudit ani v době covidu.

Situace samozřejmě stále není taková, aby se jí dalo říkat „normální“. Nicméně mnoho destinací rozšiřuje své kapacity a uvolňuje pravidla sociálního distancování, nošení roušek, testování a karantény. Buďte však připraveni přizpůsobit se měnícím se podmínkám.

Zde je několik rad, jak se připravit na svatební cestu, která podléhá novému postpandemickému režimu.

Se svatbami se v létě roztrhl pytel

Navzdory stále trvající koronavirové situaci začíná svatební průmysl opět ožívat. S nadcházejícím létem a postupným rozvolňováním se začínají plnit i dovolenkové destinace, které se primárně zaměřují na novomanžele.

Pro páry, které se na svatební cestu nechtějí vydat příliš daleko, rozhodně existuje více možností než loni v létě. Mnoho hotelů může nyní fungovat ve vyšší nebo dokonce plné kapacitě.

Jestliže jsme i celou svatbu plánovali uskutečnit v zahraničí – a říci si své „ano“ například někde na pláži, pak si musíte pohlídat váš seznam hostů. V závislosti na místě konání svatby mohou stále existovat kapacitní limity. Nicméně s postupujícím létem – jak se zlepšuje úroveň a míra očkování – se tyto limity mohou snižovat.

Foto: Pixabay

Jak vybrat ubytování?

Hotelový průmysl je dnes v režimu téměř úplného zotavení a snaží se bezpečně přilákat hosty zpět. Pravidla a omezení se opět liší podle místa určení. Ve většině hotelů si vystačíte s antigenním testem (provedeným maximálně 72 hodin před příjezdem).

Tip: Ať už si vyberete jakoukoli destinaci, je dobré si pečlivě přečíst smlouvu a storno podmínky.

Klesly ceny za ubytování?

Ačkoli se hoteliéři snaží po několikaměsíčním lockdownu nalákat hosty, nemusí to nutně znamenat, že vám nabídkou skvělé ceny. Některé hotely nebo cestovní agentury však toto léto přichází se slevami, vouchery a bonusy.

Při hledání vhodného a hlavně bezpečného ubytování začněte zkoumáním toho, jakým způsobem vámi zvolené místo dodržuje hygienická opatření, jak probíhá úklid, jaké je větrání a jaká je politika nošení masek a sociálního distancování. Některá místa například mohou požádat hosty, aby si nasadili masky, když jsou v restauračních či jiných společných prostorách.

Jídlo a stravování

Stejně jako na jakékoliv jiné postcovidové dovolené, tak i při svatební cestě velmi pravděpodobně narazíte na jistá omezení v oblasti stravování. Ta se mohou týkat omezené nabídky jídel, zavřených podniků, nemožnosti usadit se uvnitř restaurace apod. Jestliže rádi cestujete za gastronomií, zvolte si takovou destinaci, kde platí méně přísná pravidla.

Tip: Aktualizovaný přehled všech světových destinací a jejich konkrétních opatření naleznete na stránkách Ministerstva zahraničí ČR.

Ačkoli se omezení zmírnila, mnoho z nich zůstává v platnosti. Než vyrazíte, ujistěte se, že rozumíte nejnovějším pravidlům a požadavkům.

Foto: Pixabay

Jak bezpečné vyrazit do zahraničí a na cesty?

Počítat musíte s tím, že během hromadného cestování vždy existuje zvýšené riziko nákazy. Je na vašem zvážení, zda toto riziko podstoupíte či nikoliv.

Na druhou stranu se současnou mírou proočkování a povinností prokazovat se negativním testem je riziko nákazy o poznání nižší než tomu bylo před rokem.

Bezpečný let

Na palubě letadel platí zvýšená hygienická pravidla, kapacita letadel je značně omezena a mezi pasažéry jsou dodržovány bezpečné rozestupy.

Více informací o protipandemických opatřeních se dozvíte na oficiálních stránkách daného letiště a u letecké společnosti, se kterou máte let sjednaný.

Alternativy k létání

Pokud se právě teď nechcete cestovat letadlem, vyberte si jako místo vaší svatební cesty Českou republiku nebo některou z destinací v dojezdové vzdálenosti.

Vedle vlastní dopravy autem můžete zvolit vlakovou dopravu – i vlakem totiž lze cestovat stylově! Rezervujte si jízdenky v první třídě a dlouhou chvíli si zkraťte v jídelním voze. Vlakem se snadno dostanete i dále do Evropy a i samotná cesta bude zážitkem, na který budete vzpomínat! Podívejte se, kam míří vlaky s lůžkovými vozy.

Další preventivní opatření před plánovaným odjezdem

  • Před odjezdem si nechte udělat PCR test – nikdy nevíte, kde ho po vás budou požadovat, také si zjistěte, kde testy provádí přímo na místě vaší dovolené.
  • Pro jistotu si s sebou přibalte samotesty, na mnoha místech tento typ testování postačuje.
  • Pokud je to jen trochu možné, naplánujte si ještě před cestou očkování minimálně první dávkou a dejte si pozor, aby vám termín druhé dávky nekolidoval s líbankami!

Šťastnou cestu!

Úvodní fotografie: Pixabay

Přečtěte si také