Takto vám vykradou auto: Stačí úlomek ze zapalovací svíčky

Po internetu koluje spousta videí s šikovnými zloději. To, co nás však v poslední době ohromilo nejvíce, je video, kde se lupiči do videa dostávají až podezřele snadno. Poslední várka pochází z Indonésie a zloději v ní nejprve “něco” hodí na okno a obratem ukradnou z automobilu věci.

Záhadným nástrojem je v tomto případě rozbitá svíčka od automobilu. Kdo by čekal, že se jedná o kovovou část, je na omylu. Jedná se totiž o onu bílou odolnou keramiku. Scéna s kousky svíčky se objevila i v seriálu The Walking Dead (Živí mrtví), kdy jeden z hlavních hrdinů použije stejnou metodu pro “odemknutí” automobilu.

Jak keramické úlomky ze svíčky rozbijí sklo?!

Automobilové svíčky jsou vyrobeny z keramiky obsahující oxid hlinitý. Jsou tedy velmi tvrdé a pokud svíčku rozbijeme, získáme “střepy” s velmi ostrými rohy. Pokud tyto úlomky dopadnou na temperované okno automobilu, dojde k narušení povrchové vrstvy a vlivem pnutí ve skle k jeho rozbití. 

Jak ukazují videa výše, stačí poměrně malá síla a okno se jakoby zázrakem rozpadne. Efekt se může lišit dle typu okna, ale v praxi je potvrzen a výtržníky často využíván.

Za kousky zapalovací svíčky v kapse můžete dostat i pokutu

Odpovědné orgány dobře vědí, k čemu jsou fragmenty zapalovacích svíček často používány a bývají považovány za zbraň. V Kalifornii v USA můžete za držení úlomků zapalovací svíčky dokonce dostat pokutu až 1 000 dolarů (25 000 Kč) a dostat šestiměsíční podmínku. 

Podobné pokusy doma raději nezkoušejte. Redakce čtenáře nenabádá, aby metody nějak využili, pouze informuje o zajímavostech.

Přečtěte si také