Zemřel legendární Stan Lee, otec Spider-mana, Hulka i Thora

Ve věku 95 let zemřel slavný komiksový tvůrce Stan Lee. Jako autor se Stan Lee, spolu s dalšími, zasloužil o vznik populárních postav z komiksového světa. Namátkou můžeme zmínit Spider-mana, Hulka, Fantastickou čtyřku a mohli bychom pokračovat stále dál.

Díky popularitě svého díla se zesnulý Stan Lee zasadil o úspěch společnosti Marvel, která před jeho příchodem byla spíše malým, skromným vydavatelstvím. Dnes po odchodu Stana Lee je Marvel jedním ze dvou zřejmě nejslavnějších komiksových vydavatelství, komiksové postavičky se z malovaných sešitů rozšířili do počítačových her, televizních seriálů a hlavně na filmová plátna.

Popularita postav vytvořených právě Stanem Lee měla zásadní podíl na úspěchů snímků jako jsou Avengers, Iron man, nebo Thor. Sám Sten Lee si v řadě z těchto filmů sám zahrál ve malých, jedno-scénových rolích převážně komického rázu.

Stan Lee stvořil Fantastickou čtyřku i Avengers

V padesátých letech velký konkurent Marvel comics, DC (Batman, Superman) přišel jako první s nápadem super-hrdinského týmu a tak vznikla Liga spravedlnosti. Konkurenční Marvel se rozhodl reagovat a sestavit svůj vlastní hvězdný tým. Byl osloven Stan Lee a tomu se podařilo vytvořit Fantastickou čtyřku (Fantastic Four). Postupný vývoj zavedl nakonec Marvel a Stana Lee k Avengers.

Mimo řadu dalších věcí je Stan Lee považován za člověka, který super hrdinům Marvelovského světa vtiskl lidskost. Tvořil postavy s vlastními problémy a zlozvyky. Jako prezident a předseda Marvel Comics se výraznou měrou zasloužil o úspěch společnosti, stejně jako o rozvoj a úspěch komiksové zábavy obecně. V roce 1994 byl uveden do komiksové síně slávy a dočkal se i natočení dokumentárního snímku o svém životě. Čest jeho památce.

Přečtěte si také