Ta pravá obuv pro správný vývoj chodidel vašeho dítěte

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Při výběru dětské boty bychom měli zpozornět. Statistiky totiž varují. Dle posledních průzkumů má až jedna třetina dětí, které nastupují do školních lavic, problém spojený s poškozením chodidla. A to je opravdu alarmující. Pojďme se tedy společně podívat, na co si dát při výběru dětských bot pozor.

Tvar obuvi

Tvar boty hraje při výběru velkou roli. Vhodné jsou kulaté a prostorné špičky, kde mají prstíky dostatek místa. Nic nesmí tlačit! Takové dětské boty můžeme sehnat např. v prodejnách CCC, které disponují kvalitní dětskou obuví. Vybírat zboží u nich můžeme na přehledných webových stránkách. Také lze navštívit kamenné prodejny, které jsou zastoupeny po celé ČR. Dále je dobré dbát na to, aby měl palec v botě přirozenou polohu. To zajistíme rovnou vnitřní hranou dětských bot. V žádném případě by dětská bota neměla mít špičatý tvar. Prsty by tak byly v botě stlačené a nohu by tak deformovaly.   

Opatek

Dětské boty by měly mít dostatečně tuhý a dlouhý opatek, aby dobře fixoval dětské chodidlo. Pata by v něm měla pěkně držet a neuhýbat do stran. Také by neměla klouzat dopředu. Jedině tak zaručíme správný vývoj chodidla.

Materiál

Co se týče materiálu, měl by být co nejvíce prodyšný. Vhodné jsou textilní či kožené boty. Výhoda textilní obuvi je její lehkost a vysoká míra prodyšnosti. Kožené boty jsou zase ceněné pro jejich odolnost a tuhost.

Svršek obuvi

Zásadní je také střih svršku boty. Závisí na něm opět správná fixace chodidla. U dětské obuvi se doporučuje zavazování šněrováním. Vhodné jsou ale i pásky na suchý zip, které však musí být dostatečně přilnavé. Výhodou je, že si je i malé dítě dokáže zapnout a rozepnout samo. Je však na rodičích, aby zkontrolovali, zda nejsou pásky příliš utažené nebo naopak povolené.

Ohebnost obuvi

Další důležitá vlastnost boty je její flexibilita v přední části. Zde se nachází prstní klouby. Vysoká tuhost dětské boty může způsobit nezdravý vývoji chodidla. Anomálie v podobě kostních výrůstku na nártu je velmi nežádoucí a řeší se následně u ortopedů. Proto se při výběru zaměřme také na kvalitu podešve. Zde platí pravidlo, čím silnější podešev boty, tím tužší obuv. Podešev může dále ovlivnit tlumení nárazů při chůzi. Tuto vlastnost najdeme pod zkratkami PUR, EVAC a pryž.

Módní trendy

Při výběru dětské obuvi se nenechte za každou cenu zlákat módními trendy. Určitě se vyvarujte dětské obuvi s vyššími podpatky a úzkými špičkami. Na trhu je naštěstí velká řada kvalitní dětské obuvi v krásných designech.

Barefoot

Bosé obouvání má napříč společností odpůrce, ale také velké příznivce. V tomto případě doporučujeme konzultovat nošení obuvi s vaším pediatrem. Ten zná vaše dítě nejlépe a dokáže vám tak poradit, zda se pro jeho tvar nohy bosé obouvání hodí či nikoli. Barefoot je totiž doporučován výhradně pro děti, jejichž chodidlo nejeví žádné známky abnormalit či patologií.         

Sportovní obuv

U dětské sportovní obuvi si můžeme dovolit výjimku v podobě vyšší tuhosti boty. Takové boty by však měly děti nosit výhradně na sportovní aktivity a poté je hned sundat. Na běžné nošení se rozhodně nehodí.

Úvodní fotografie: Se souhlasem CCC

Přečtěte si také