Rychlotest na koronavirus dokáže prozradit, zda jste pozitivní či nikoliv. Během krátké chvíle tak lze zjistit, zda je dotyčný nakažený koronavirem, nebo či už nákazu prodělal a má protilátky. Na český trh míří jeden z mála antigenních rychlotestů doporučených organizací WHO a koupit si ho může každý. Jak funguje?
Před návštěvou prarodičů či při prvních příznacích něčeho, z čeho by se mohla vyklubat nákaza koronavirem, je dobré provést alespoň rychlý test. Dostupnost kvalitních testů pro domácí použití však byla v České republice slabá. To se začíná měnit. Na český trh míří testovací sady Smart Covid ze Singapuru, kde pomáhají snižovat riziko infekce na letištích a řadě dalších míst. Cena za test přitom není vysoká. Jeden vyjde na přibližně 250 Kč.
Rychlá testovací sada má dvojici podob. K dispozici jsou testy antigenní a test na protilátky. Výhodou testů je fakt, že otestování lze provést bez nutnosti pořizovat nákladné laboratorní vybavení. Výsledky jsou zobrazeny vizuálně na testovacím proužku. Vzhledem k českým zákonům sice není negativní test provedený doma průkazný při případné kontrole, ale jako prevence je plně použitelný. Testování je navíc velmi jednoduché.
Antigenní test vs. test na protilátky. Jaký je v nich rozdíl?
Oba zmíněné druhy testů mají své využití. V čem se liší antigenní test a test na protilátky a kdy jaký druh testu volit?
Test na protilátky měří obsah protilátek proti viru SARS-CoV-2 v těle lidí, kteří již prodělali covid-19, nebo se z nemoci úspěšně zotavují. Protilátky totiž nejsou přítomny hned na začátku onemocnění. Test je tak vhodný hlavně jako kontrola po 6 dnech od potenciální nákazy či po prodělání nemoci. Test se může pochlubit přesností až 97,51 % při citlivosti 90,85 % a specificitě 100 %.
Antigenní test odhaluje virové bílkoviny. Slouží tedy pro potvrzení při podezření na nákazu koronavirem. Pro co nejvyšší přesnost je nutné provádět jej od cca 3. dne od nakažení do cca 10 dní. Po této době už je lepší sáhnout po protilátkovém testu. Antigenní test nemá smysl provádět příliš brzy, neboť by mohlo dojít k falešné negativitě. Antigenní testy Smart Covid se mohou pochlubit senzitivitou 98,72 %, specificitou 97,32 %.
Dalším rozdílem je způsob odběru vzorků. U antigenního testu je odběr vzorku prováděn výtěrem tyčinkou z nosu, u protilátkového testu je test prováděn z kapičky krve. Odběrové sady obsahují veškeré potřebné vybavení včetně sterilních odběrových tyčinek, zkumavek a extračních látek. Samozřejmostí je pak přibalený návod. Jednoduchost obou testů ukazují videa výše.
Rychlotesty budou na českém trhu k dispozici již tento týden od čtvrtka 4. 2. 2021. Zakoupit je zatím bude možné v internetovém obchodu Nanospace.cz. Oba druhy testů mají platnou certifikaci od německé laboratoře TÜV Rheinland a prodejce doporučuje jejich využití hlavně pro firemní testování. Právě časté testování, poctivé dodržování nařízení a kontroly na veřejných místech jsou důvodem, proč mají země jako Tchaj-wan a Singapur jedny z nejnižších počtů nakažených v populaci. Povede se nám něco podobného i v České republice?
Zdroj: Twitter