Sdílíte Netflix ve více lidech? Brzy si nepříjemně připlatíte

Sdílení Netflix účtu připravuje provozovatele o podstatnou část zisků. Společně s novými změnami si chce oblíbená streamovací služba posvítit na uživatele, kteří sdílí účet se svými kamarády a známými mimo domácnost.

Vzhledem k tomu, že Netflix už několik měsíců ztrácí předplatitele, snaží se zlepšit své hospodářské výsledky různými cestami. Brzy se dočkáme levnějšího tarifu s reklamami a služba se chce také výrazněji bránit proti neoprávněnému sdílení uživatelských účtů. To je mezi uživateli poměrně časté, neboť tak lze ušetřit nemalé peníze.

Nejdéle od poloviny roku 2023 chce americký gigant účtovat uživatelům vyšší cenu, pokud sdílejí účet s osobami mimo domácnost. Společnost začala tuto funkci poprvé testovat v březnu 2022 v Chile, Kostarice a Peru, ale nyní uvádí, že přibližně za rok plánuje toto řešení zavést na globálních trzích včetně České republiky.

Streamovací společnost upřesnila, že bude muset funkci ještě asi rok zdokonalovat, aby se ujistila, že správně vyvažuje, kolik navíc bude účtovat předplatitelům, kteří sdílejí svůj účet s dalšími uživateli mimo vlastní domácnost.

Jaká bude cena za sdílení účtu s dalším uživatelem?

V současné době je předplatitelům služeb Netflix Standard a Premium na zmíněných testovacích trzích nabízena možnost přidat si ke své službě „podúčty“ pro osoby, se kterými nežijí. Každý podúčet bude mít vlastní profil a personalizovaná doporučení – ale také vlastní přihlašovací jméno a heslo k Netflixu. To je připraví na to, aby se v budoucnu stali stálými členy s vlastním účtem. Pokud se pro tento krok rozhodnou, jejich historie sledování, seznam sledovaných pořadů (“Můj seznam”) a personalizovaná doporučení se přenesou na jejich vlastní účet s vlastními fakturačními údaji. A protože majitel účtu musí platit více, může se po zavedení nových poplatků rozhodnout, že ostatní uživatele ze svého účtu odpojí.

Netflix pro omezení využívá stejné informace, které dnes používá k poskytování svých služeb koncovým uživatelům, a to včetně IP adresy, ID zařízení a dalších informací o zařízeních přihlášených k účtu Netflix v celé domácnosti. Díky této metodě může Netflix zjistit, u kterých uživatelů dochází k trvalému sdílení účtu mimo jednu domácnost.

Na testovacích trzích činí dodatečná cena pro uživatele, kteří nejsou členy domácnosti, kolem 50 – 70 Kč. To je sice méně, než kolik stojí běžné předplatné služby Netflix, ale stále jde o částku, která by mohla řadu uživatelů odradit. Nutno navíc podotknout, že pro uživatele to znamená nejen podílet se na společném placení sdíleného účtu, ale členové „mimo domácnost“ budou muset platit další náklady, a to každý z nich.

Sdílet účet s dalšími uživateli se možná brzy nevyplatí. Foto: Unsplash

Účty sdílí kolem 100 milionů uživatelů

Podle odhadů společnosti Netflix dnes sdílí své uživatelské účty přibližně 100 milionů domácností po celém světě, z toho více než 30 milionů jen v USA a Kanadě.

Netflix tvrdí, že tím, že požaduje po členech, kteří sdílejí své účty, aby platili více, doufá, že dosáhne správné rovnováhy mezi tím, že sdílení bude stále umožněno, a zároveň pomůže získat příjmy od všech, kteří sledují jeho obsahu a mají užitek z jeho služeb. Konkrétní částka se bude na různých trzích lišit, viz částky na testovacích trzích.

Nejde o jediný způsob, jakým Netflix plánuje zpeněžit svou předplatitelskou základnu. Společnost také uvedla, že zavede levnější plán s reklamou.

Úvodní fotografie: Unsplash
Zdroj: Netflix

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také