Nejzajímavější fakta o vesmíru. Věděli jste, že je Země dokonale hladká?

Vesmír zajímá lidstvo již od nepaměti, přičemž prakticky neustále jsou o něm zjišťovány nové a nové informace – a právě na ty nejzajímavější z nich, na které se přišlo teprve v nedávné době, se podíváme na následujících řádcích. 

1.) Dokonale hladká Země 

Pokud jste si až dosud mysleli, že vysoká pohoří a hory, třeba takový Mount Everest, brání tomu, aby mohla být Země považována za hladkou, tak vás vyvedeme z omylu, neboť pokud bychom zmenšili Zeměkouli na velikost kulečníkové koule, tak by to byla právě Země, kdo by z tohoto srovnání vzešel jako vítěz mezi všemi planetami, co se týče hladkosti povrchu!

Země je perfektně hladká. Pokud byste ji zmenšili na velikost kulečníkové koule, byla by hladší. Foto: Freepik

2.) Mohou pršet diamanty? Na Saturunu ano! 

Saturn má tak vysokou teplotu a zároveň nesmírně vysoký tlak, že se vědci domnívají, že v jeho atmosféře je možné, aby docházelo ke stlačování uhlíků ve vzduchu a jejich okamžité přeměně v diamanty. Přitom kyselý déšť je bohatý obzvláště právě na uhlíky, tudíž na Saturnu by klidně mohly pršet miliardy diamantů každým rokem! Podle NASA jsou diamanty padající z atmosféry planet poměrně běžným jevem.

3.) Venuše je jedinečná jednou věcí. Čím? 

Jediná osa Venuše se v porovnání s jinými planetami otáčí opačným směrem. Co se o to zapříčinilo? Přesný důvod znám není, nicméně vědci tuto odlišnost přičítají tomu, že se gravitační přitažlivost Slunce otočila osu Venuše o 180 stupňů ve chvíli, kdy se její Měsíc nacházel na nejvzdálenějším bodě své eliptické dráhy. 

4.) Mezi Zemí a Měsícem je více místa, než byste si možná mysleli 

Pokud bychom vzali všechny planety naší sluneční soustavy, včetně gigantů jakými jsou Jupiter a Saturn, tak i přesto by se všechny dohromady dokázaly vměstnat do prostoru mezi naší Zemí a jejím Měsícem! O to více fascinujícím dojmem působí dobytí Měsíce kosmonauty. 

Znáte podobné obrázky? Velikost planet na nich nesedí a už vůbec ne vzdálenosti mezi nimi. Foto: Pixabay

5.) Jaké těleso je ve vesmíru nejrychlejší? 

Nejrychlejší dosud objevenou věcí ve vesmíru je rotující neutronová hvězda (pulsar) zvaný PSR J1748-2446ad nacházející se v souhvězdí Orla. Ta se točí průměrnou rychlostí 716 otáček za sekundu, což vychází na necelých 43 tisíc otáček za minutu! 

6.) Za dobrým alkoholem do vesmíru?! 

Dopřát si alkoholické drinky nemusíte pouze v hospodě, molekulární mrak Sagittarius B totiž obsahuje více než dva miliony litrů alkoholu. Tak na zdraví! 

Zdroj: NASA, NewScientist
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také