Rádi byste zhubli? Zkuste to s chilli papričkami

Pokud si libujete v ostrém jídle nebo vám takové jídlo nevadí, rozhodně si ho při dietě dopřejte častěji. Věděli jste, že chilli je nejen chutné, ale také příznivé pro náš organismus? A samozřejmě mezi jeden z hlavních příznivých účinků je, že se po papričkách snáze hubne. Možná jste překvapení, možná také ne, ale takové pálivé papričky mají mnohem více příznivých benefitů pro lidské zdraví. Jak docílit toho, abyste po papričkách skutečně zhubli?

Jak chilli papričky účinkují?

Možná budete velmi překvapení, ale zmínka o konzumaci chilli se objevila již přibližně kolem roku 7 000 před naším letopočtem. Lidé z Mexika a Jižní Ameriky si na tomto ostrém jídle pochutnávali nejčastěji. Ovšem zásadní zvrat v pojídání a pěstování chilli papriček zajistili až Španělé, kteří rozšířili rostliny těchto plodin do celé Evropy. Po nějaké době lidé přišli na to, že chilli papričky mají příznivé účinky na zdraví.

Nejen, že obsahují spoustu vitamínů prospěšných lidskému tělu, ale také vám mohou pomoci s hubnutím. A to tak, že po konzumaci jídla, ve kterém jsou obsažené papričky, máte vyšší výdej energie. Je také pravdou a skvělým účinkem, že po pojídání chilli se cítíme déle sytí. Což má nepopiratelně blahodárný vliv na hubnutí. Vedle delšího pocitu sytosti, také stojí za zmínku oslabená chuť na sladké, ale i slané a mastné pokrmy. Takže pokud jste zvyklí, že si po obědě dopřejete nějakou tu sladkou tečku, tyto chutě vás s chilli přejdou. A to vše jen díky kapsaicinu obsaženém v papričkách. 

Kapsaicin je látka, díky které zhubnete

Takzvaný kapsaicin je sloučenina – rostlinný alkaloid, který společně s dihydrokapsaicinem tvoří více než osmdesát procent kapsaicinoidů obsažených v chilli papričkách. A právě tyto dvě sloučeniny jsou do dnešní doby považovány za nejpálivější. Díky ostrosti sloučenin v našem těle vyvolají zrychlení metabolismu a termogenezi. To znamená, že se zvyšuje teplota těla a tím pádem jsou tuky rychleji a mnohem lépe z těla odbourány. Existují také zdokumentované případy a studie, kdy byl kapsaicin podáván lidem s vyšším BMI, to je 25. Tito lidé dokázali mj. rychleji hubnout. 

Nemusíte nutně jíst samotné papričky. Kapsaicin lze koupit i v kapslích. Foto: Pixabay

Pozor! Vše má svůj limit

Kapsaicin obsažený v této lahodné a kouzelné zelenině vědce zaujal natolik, že byl s postupem času extrahován i do tablet. Doplněk stravy je k sehnání na internetu, ale i v každé lékárně a jsou určeny především pro ty, kteří chtějí pomoci s hubnutím. Tablety jsou nejvhodnější pro lidi, kteří nesnesou chuť ostrého jídla.

Krabičková domácí dieta: Co jíst a na co si dát pozor? Připravili jsme pro vás přehledného průvodce.

Aby vám papričky pomohly, je třeba upravit jídelníček a také zařadit nějaký ten pohyb do vašich aktivit. Bez jakéhokoliv přičinění uživatele nebude možné dosáhnout požadované tělesné váhy. Takže pokud vyřadíte ze svého jídelníčku nejlépe průmyslově zpracované potraviny, jako jsou paštiky, klobásy, smažené pokrmy, chipsy, bílé pečivo vyměníte za celozrnné a přidáte více zeleniny a vlákniny, k tomu si v jídle dopřejete chilli papričky, hubnutí půjde snáz.   

Jak snížit pálivost papriček

Existuje mnoho druhů chilli papriček, které mají různou úroveň ostrosti. Pro začátek vybírejte ty s nízkou intenzitou pikantnosti a poté můžete ostrost zvyšovat. Také doporučujeme začínat od malého množství. Jestliže vás chilli velmi pálí, přidejte do pokrmu smetanu, do salátu bílý jogurt nebo si připravte tvarohovou pomazánku, do které přidáte čerstvé nebo sušené papričky.

Pokud tedy nemáte potíže se žaludkem nebo střevy či netrpíte onemocněním jícnu, doporučujeme klidně každý druhý den špetku chilli v jídle. A pokud chcete účinky zesílit můžete využít odtučňovací kúru s kurkumou a mlékem. Stačí dvě špetky kurkumy, špetka chilli a sklenice mléka.

Úvodní fotografie: Pixabay
Zdroj: Studie Chili pepper as a body weight-loss food

Přečtěte si také