Nebaví vás dřevěná či plastová okna a dveře? Zkuste sáhnout po hliníku

Řada lidí si myslí, že při výběru materiálů pro rámy dveří a oken musí nutně volit pouze mezi plastem nebo dřevem. Zajímavou funkční, estetickou i ekologicky přívětivou alternativou je však i kov, například hliník. Jaké další výhody představuje jeho využití v bytovém i kancelářském designu?

Díky trendům moderní doby se v oblasti architektury a stavebnictví stále častěji skloňují termíny jako udržitelnost, ekologičnost či minimalismus. Ačkoliv se tedy může zdát, že současná situace na trhu stále přeje volbě plastu jakožto univerzálního materiálu pro výrobu oken a dveří, jeho popularita postupně upadá. Někteří lidé se tak raději vrací ke klasickému dřevu, které však jen málokdy koresponduje s vizí 21. století a důrazem na výše zmíněné trendy. Do popředí se tak dostává hliník, který představuje vše, co byste od moderního designového prvku na vašem domě, v bytě či v kanceláři mohli očekávat.

Hlavní výhody hliníkových oken a dveří

Benefitů hliníku jakožto materiálu tvořícího hlavní složku rámů u vnitřních i vnějších dveří a oken existuje několik. Pojďme si tedy shrnout ty nejzásadnější:

  • Pevnost a odolnost. Hliník je velmi houževnatým materiálem, a je proto ideální volbou pro okna i dveře. Dokáže odolat všem neduhům extrémního počasí, včetně prudkého deště, silného větru či intenzivního slunečního záření, aniž by docházelo k jeho deformaci či kosmetickým změnám. Hliníková okna a dveře navíc odolávají korozi, a mají proto delší životnost než jiné kovové součásti domu. V neposlední řadě pak hliník vyžaduje jen minimální náklady na údržbu, což vám ušetří čas i peníze.
  • Energetická účinnost. Další úsporu představují hliníková okna v rámci snížení spotřeby energií. Jsou velmi účinnými izolanty, a v kombinaci s dvojitým či trojitým sklem se jejich efektivita ještě násobě zvyšuje. V zimě se tak budete těšit příjemnému teplu, v létě naopak relaxovat v chládku. Pokud tedy pátráte po materiálu, který vám v tomto ohledu pomůže ušetřit spoustu nákladů, je hliník ideální volbou.
Hliníková okna vynikají minimalistickým designem a pevností materiálů. Foto: Se souhlasem Aluprof
  • Estetičnost. Hliníková okna a dveře nabízejí elegantní a moderní vzhled, který může zlepšit celkovou estetiku vnitřku i vnějšku budovy.Rámy z hliníku jsou snadno upravitelné, takže se přizpůsobí i atypickým velikostem a tvarům u domů s jedinečnými architektonickými prvky. Díky své univerzálnosti si je navíc můžete přizpůsobit dle vašich osobních preferencí. Rámy mohou být natřeny práškovým lakem všemožných odstínů, takže nemusíte zůstat u klasické stříbrné, a můžete popustit uzdu vaší barevné fantazie. Přirozená poddajnost materiálu pak umožňuje vytvářet tenké čisté linie, které podtrhují svěží a sexy vzhled oken a dveří, a které snadno zapadnou prakticky do každé domácnosti či kanceláře. Kovový povrch pak v neposlední řadě skvěle zapadne do moderních systémů chytrých domácností, a designově tak doplní například přístrojové vybavení v místnostech.
  • Bezpečnost. V porovnání s plastem či dřevem propůjčuje hliník jakožto pevný a odolný materiál vynikající oknům i dveřím vylepšené bezpečnostní vlastnosti. Pro případné vetřelce je pak poměrně obtížné tuto ochranu překonat a vloupat se dovnitř. Hliníkový rám lze navíc dovybavit dalšími bezpečnostními prvky, například vícebodovými zámky, které dále zvyšují komfort pobytu a pohybu v místnostech, které chrání.
  • Ekologičnost. Hliník je vysoce udržitelný materiál, takže je vynikající volbou pro majitele domů a budov kladoucích důraz na životní prostředí. Je kompletně recyklovatelný, a lze jej tak použít opakovaně bez jakýchkoliv ztrát jeho původních vlastností. Tím se snižuje množství odpadu zatěžujícího ekosystém, což podporuje trendy oběhového hospodářství. Také energie potřebná k výrobě hliníkových oken je v porovnání s jinými materiály výrazně nižší, a tyto produkty tak mají celkově nižší uhlíkovou stopu.

Jít či nejít do hliníku?

Pokud hledáte okna a dveře, která jsou pevná, odolná, snadno se udržují a jsou vysoce udržitelná, pak se vám investice do hliníku rozhodně vyplatí. Ze zpětných vazeb spokojených uživatelů pak vyplývá, že hliníková okna díky tenčím rámům disponují vysokou propustností světla, takže se sluneční paprsky snáze dostanou i do jindy tmavých koutůHliníkové dveře pak mezi konkurenčními materiály vítězí svou jednoduchostí, ale i vysokou bezpečností, a jsou tak vhodnou volbou pro moderní kancelářské budovy i historické objekty, kde vytváří minimalistický kontrast s původní architekturou. Okenní a dveřní rámy z hliníku jsou pak bezesporu vhodnou volbou pro každý dům, byt či kancelář.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přečtěte si také