Passage du Gois – cesta na ostrov dvakrát za den zmizí pod vodou

Na světě je spousta nevšedních míst, ke kterým vedou neméně zajímavé cesty. Jednou z nich je i cesta, kterou 2x za den budete hledat marně, protože se bude nacházet pod mořskou hladinou. Passage du Gois je historická cesta, která od roku 1701 spojuje francouzské pobřeží s ostrovem Noirmoutier.

passage-du-gois-2

Úžasný kousek lidské tvořivosti je dlouhý 4,3 km a denně je vidět pouze několik hodin. Konkrétně Passage du Gois můžeme spatřit při odlivu po dobu přibližně 3 hodin. Jindy je zatopená. Zajímavé je, že po této cestě často jezdí i automobily, které se sem vydávají na vlastní riziko. Jedná se však o atrakci, která ročně přitáhne tisíce turistů, kteří obdivují bleskové zmizení a znovuobjevování cesty vlivem přílivu a odlivu.

Utéct před blížící se vodou lze na pilíře, auta mají smůlu

Když turisty překvapí příliv, mohou vylézt na záchranné pilíře, kde mohou počkat na odliv. Cesta bývá do výšky zatopena kolem 1,5-4 metry mořské vody.

passage

Nezřídka se stává, že nadšení turisté situaci špatně odhadnou a poté musí utíkat ze svých aut, které voda zatopí a poškodí. Pro takové případy jsou podél cesty rozmístěny ony pilíře, ale na auta už myšleno není, vše je na vlastní riziko. Až do roku 1970 se jednalo o jedinou spojku mezi pevninou a ostrůvkem. Dostavený most v jižní části ostrova však nyní umožňuje neustálé spojení ostrova s okolním světem suchou nohou.

passage_du_gois_05

Cesta je místem, které slouží jako start či cíl při nejrůznějších událostech, jako je známá Tour de France. Např. v roce 1999 na Passage du Gois vedla druhá část závodu a vzhledem k mokrému povrchu došlo k hromadnému pádu, který pořádně zamíchal pořadím. V roce 2011 pro změnu sloužila jako startovní bod světoznámého závodu.

Cesta je zajímavá i tím, že si při odlivu můžete snadno nasbírat skvělé francouzské mušle a poté je spořádat se sklenkou místního vína. Pokud budete mít cestu kolem, určitě si Passage du Gois nenechte ujít.

Přečtěte si také