TheTrueSize.com – Jak je velká ČR v porovnání se Severní Koreou?

Mapy, jak je většina z nás zná, jsou sice skvělými pomocníky, ale málokdo si už uvědomuje, že ve skutečnosti je většina z nich zkreslená. Problém je to odvěký a může za něj prostý fakt – Země je kulatá a pro její ploché zobrazení na mapu je nutné použít správnou kartografickou projekci. V praxi se používá projekce zjednodušená, která realitě příliš neodpovídá.

Druhy mapových projekcí

projections

Podívejte se na mapách níže třeba na takové Grónsko. Je sice poměrně velké, ale pokaždé vypadá úplně jinak. Problémem je, že dle použité projekce dochází k různým zkreslením. Skvěle o tomto problému povídá Vsauce ve svém YouTube videu. Ukázky jednotlivých projekcí naleznete na obrázcích na konci článku,

TheTrueSize.com – přesouvejte státy po mapě a porovnejte si reálnou velikost, budete překvapeni

Služba na adrese www.thetruesize.com zmíněný problém skvěle řeší. Interaktivní mapa vám umožní zvolit si, jakou zemi, resp. její projekci, chcete posouvat po mapě. Mapa sama zpracovává měřítko a projekci tak, aby byla správně. To vám tak, na rozdíl od běžné mapy, umožňuje porovnání reálných velikostí.

Určitě mapu vyzkoušejte a budete překvapení. Doporučujeme třeba sáhnout po Rusku ve srovnání s USA, nebo po ČR a poté si poměřit, jak moc malou či velkou zemí jsme.

czechrepublic korea rusko

Přečtěte si také