Karel Gott smrt očekával: Akutní leukemie však zvítězila rychle

Karel Gott zemřel. 2019 tak bude navždy rokem, kdy odešla legenda. Legenda české hudby zemřela na následky akutní leukemie v blízkosti svých nejbližších. 1. října tak bude navždy dnem, kdy Česko přišlo o svého Zlatého Slavíka.

Gottovi už na podzim 2015 diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin a Slavík ihned zahájil onkologickou léčbu. Do února 2016 absolvoval 6 chemoterapií v březnu 2016 oznámil, že nebezpečné nádorové onemocnění vymizelo.

Letos se však objevila správa o další nemoci. „Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu,“ řekl Karel Gott Blesku. Co tato nemoc znamenala a jaký má průběh?

Karel Gott tak, jak si jej budou fanoušci pamatovat. S úsměvem a elegantní vizáží.

Karel Gott akutní leukemii vzdoroval skoro 2 roky

Co to ale leukemie je? Leukemie je nádorovým onemocněním krvetvorby. Vyznačuje se zmnožením nezralých bílých krvinek, které neplní svou funkci a dochází tak k oslabení imunitního systému pacienta. Bílé krvinky lze nalézt v kostní dřeni pacienta, v jeho krvi a občas i v jiných orgánech.

Z čeho se skládá krev?

  1. Z červených krvinek (erytrocyty), které přenáší kyslík do celého těla.
  2. Z bílých krvinek (leukocyty), které hrají důležitou roli v obraně proti infekcím způsobených viry a bakteriemi.
  3. Z krevních destičej (trombocyty), které jsou důležité pro krevní
    srážení.

Gottova forma leukemie, konkrétně myelodysplastický syndrom je tzv. získané onemocnění kostní dřeně. Převážně se vyskytuje ve vyšším věku, konkrétně nejčastěji mezi 65 až 70 lety. U Slavíka se podle všeho projevila až v 78 letech. 

Onemocnění se u každého pacienta liší a různé jsou i léčebné postupy, které jsou dle charakteru nemoci, doprovodných chorob a celkového klinického stavu pacienta voleny,” zmiňuje stránka Fakultní nemocnice Brno, která se zabývá leukemií a jejím průběhem a kde lze nalézt všechny podstatné informace. 

Přestože se zpěvák posledních 18 měsíců aktivně léčil, ani nejlepší péče a doktoři z celého světa mu nemohli pomoci. U leukemie je totiž velmi důležitá její konkrétní podoba a průběh.

Karel Gott se dožil úctyhodných 80 let a navždy bude uznáván jako český Slavík a nejuznávanější český zpěvák 20. a 21. století.

Státní pohřeb Karla Gotta a státní smutek? Vláda již tuto možnost projednává

Státní pohřeb Karla Gotta nebude žádným překvapením. Očekává jej prakticky každý a již jej projednává vláda. Stejně tak ale zároveň projednává možnost, že by byl vyhlášen státní smutek.

Tuto možnost potvrdila i manželka zesnulého, Ivana Gottová, která s tím souhlasí. Podle diskuzí a anket je více než 80 % veřejnosti nakloněných pro státní pohřeb Karla Gotta. Této pocty se dostává jen významným osobnostem světového formátu, jakým zpěvák nepochybně byl. Naposledy k němu došlo po smrti Václava Havla v roce 2011.

Přečtěte si také