Jakoby zemřel včera: Pták starý 46 000 let zamrzl v poslední době ledové

Sibiř vydává mnohá tajemství. Ať jsou to těla pravěkých predátorů či zachovalých mamutů, o překvapení není nouze. Jedním z posledních objevů je zachovalé tělo ptáka, který zemřel v průběhu poslední doby ledové. 

Sibiřský permafrost (trvale zmrzlá půda) je místem, kde nechvalně proslulí hledači mamutích klů nachází vzácné a především zachovalé ostatky pradávných tvorů. Nechme nyní stranou, že jsou jejich metody rozmrazování půdy nebezpečné pro ekosystém Sibiře a odčerpávání vody z řek a jejich následné zanesení nečistotami znamená pro mnoho z tamních druhů ekologickou katastrofu.

Tisíce let v ledu

Zajímavý je na objevech především stav, v jakém se nachází. Ačkoliv jsou ostatky zvířat staré tisíce i desetitisíce let, jsou překvapivě zachovalé. To potvrzuje nález těla ptáka příbuzného dnešnímu skřivanovi, který žil přibližně před 46 000 lety. Na první pohled byste totiž jen těžko hádali, že nejde o čerstvý úlovek sibiřských lovců.

Když lovci mamutí slonoviny našli zmrzlé tělo ptáka, vzali vzorky na testy, které potvrdily stáří nálezu. Laboratorní výsledky určily období úmrtí do poslední doby ledové. Radiokarbonové datování, které vědci použili, je velmi přesné a běžně se v těchto případech používá. Následná analýza DNA, kterou museli kvůli jejímu stáří a stavu rozkladu skládat počítačovým programem, ukázala příbuznost s dnešním skřivanem ouškatým (Eremophila alpestris). 

Objev poodhalil, jak se měnila tzv. mamutí step. Když pták před 46 000 lety zemřel, byla krajina kombinací travnaté stepi a tundry. 

Přečtěte si také