Děsivé záběry tornáda na Moravě: Videa ukazují apokalypsu, kam přispět?

Tornádo na Jižní Moravě zastihlo Českou republiku nepřipravenou. O nevídané přírodní síle svědčí i řada videí, která se postupně dostávají na sociální sítě a do médií. Jak vše probíhalo, jak je možné pomoci a kam se dá přispět finančními prostředky?

Tornáda jsou v Česku vzácná. Nejde však o jev, který by byl našim končinám úplně cizí. Naposledy udeřilo na Moravě před 19 lety, ale jak ukazují první letecké záběry z pátku, tornádo, které udeřilo v podvečer 24. června 2021 bylo mnohem silnější.

Byl jedním z těch, kteří se pohybovali v zasažené oblasti ve chvíli katastrofy. Zastavili jsme nedaleko obce Hrušky na čerpací stanici kvůli začínajícímu krupobití. Zachránila nás střecha čerpací stanice. Auta, která přijížděla chvíli po nás už měla poškozenou karosérii a rozbitá skla. Na stanici lidé mluvili o nedalekém tornádu, v danou chvíli jsme si mysleli, že to není možné a lidé přehánějí. Nepřeháněli. Zůstali jsme stát v zácpě způsobené pádem vedení na dálnici D2. Všude se blýskalo a ozývaly se zvuky zásahových vozidel. Tolik jsem jich v životě neslyšel, trvalo to několik hodin,” uvedl Martin K. pro redakci ViralSvet.cz.

Videa ukazují řádění tornáda i děsivé následky

Záběry řádění tornáda se díky chytrým telefonům rychle objevily na sociálních sítích. Spatřit můžeme tornádo při ničení okolí i obce krátce po jeho řádění. Nejděsivější záběry najdete na Facebooku ve skupině Lovci bouřek. Jednomu z uživatelů se povedlo zachytit video, kde tornádo (v druhé polovině videa) během několika sekund zničí kamenné zdi, střechy i rostlé stromy. Během několika sekund zmizí les na obzoru.

Další série videí ukazuje následky řádění tornáda na Moravě z pátku. Ve čtvrtek večer totiž ještě nebylo jasné, jaké jsou celkové škody.

Nic nevyhazujte a neuklízejte, důležité jsou fotografie

Silné bouřky poškodily stovky domů a aut. Pojišťovny zveřejnily první odhady škod. Počítají se škodami ve výši stovek milionů korun. Poškozeným pojišťovny nabízí zálohu na odškodnění a zároveň s tím také ujišťují, že tornádo patří mezi události, na které se naprostá většina pojistek majetku vztahuje.

Důležité je podle zástupců pojišťoven pořídit fotodokumentaci. Pokud je to jen trochu možné, před začátkem prací a vyhazováním poškozených věcí je třeba tyto věci nafotit pro účely pozdějšího odškodnění.

Tornádo na Moravě: Kam přispět a jak pomoci?

Záchranáři a organizátoři záchranných akcí upozorňují, aby nedocházelo k nekoordinovaným snahám o pomoc. Lidé by neměli vyjíždět na vlastní pěst na pomoc postiženým. Pokud chtějí pomoci, mohou kontaktovat krizovou linku 800 129 921, zřízenou Jihomoravským krajem. Vznikly také skupiny na Facebooku jako je Pomoc po Tornádu – Hodonínsko, Břeclavsko nebo Dobrovolnická pomoc po břeclavském tornádu.

Široká veřejnost může pomoci především finančně. Zřízena byla řada sbírek a podle jejich správců lidé posílají na pomoc poškozeným i půl milionu Kč každých 5 minut. O pomoci jedná i vláda. Největší sbírka na Darujme.cz roste závratným tempem. Lidé již jen do této sbírky poslali přes 75 milionů korun a číslo roste každým momentem.

Další možnosti finanční pomoci

Diecézní charita Brno přijímá dárcovské SMS. Ty je možné podle výše příspěvku ve tvaru “DMS DCHB 30”, “DMS DCHB 60” nebo “DMS DCHB 90” posílat na telefonní číslo 87777. Zřízený je také transparentní účet 4211325188/6800, dary posílejte s variabilním symbolem 2002.

Sbírku SOS Morava vyhlásil Člověk v Tísni. Dárci mohou přispět na účet 713271329/0300.

Transparentní účet zřídila i ADRA. Jeho číslo je 66888866/0300. Peníze zasílejte s variabilním symbolem 390.

Sbírku vyhlásil také Český červený kříž. Peníze je možné zasílat na účet 333999/2700 s variabilním symbolem 2101.

Pomoc organizuje i Diakonie Českobratrské církve evangelické. Peníze lze posílat na účet 2100691426/2010. Nebo mohou lidé napsat DMS DIAKONIEPOMOC 30/60/90 na číslo 87 777.

Handicapovaným občanům z postižených obcí nabízí pomoc také Konto Bariéry. Žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese info@bariery.cz. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 17111444/5500 v.s. 5555

Úvodní fotografie: Freepik
Zdroj: 1, 2, 3

Přečtěte si také