Jak vybavit nájemní byt, aniž byste ho poškodili?

Bydlení v nájmu má své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod je, že řada pronajímatelů nepovoluje úpravy bytu, při kterých by došlo k poškození, jako je například vrtání, nebo výmalba. Za předpokladu, že k oněm poškozením dojde, čeká vás pak nemilé překvapení v podobě pokut, nevrácení počáteční zálohy, popřípadě opravy na vlastní náklady. Díky následujícím tipům se těmto postihům můžete snadno vyhnout, a přesto si to doma udělat hezké a útulné za použití praktických pomocníků pro nájemní byty.

Garnýže

Už od dob našich babiček se garnýže připevňovaly pomocí hmoždinek, což nevyhnutelně vede k vrtání do zdi a tím k jejímu poničení. Tomuto řešení se lze jednoduše vyhnout několika způsobů.

  1. Místo závěsů a garnýží zvolte rolety, či žaluzie, nelpíte-li na závěsech. Jde o efektivní a praktické řešení i z hlediska úklidu.
  2. Mezi okenní zeď upevněte napínací garnýž, nemusíte se tak vzdát svých milovaných závěsů, zároveň se ale vyhnete nechtěnému vrtání. Garnýž drží pomocí napínací pružiny, a navíc ji pořídíte za vcelku příznivou cenu. Mnohdy levněji než klasickou garnýž.
Foto: Freepik

Vybavení do kuchyně a koupelny

Ať už jde o kuchyň či koupelnu, každá z nich si žádá jisté vybavení, které nám usnadňuje fungování. Nejčastěji se jedná o poličky a nejrůznější závěsné systémy. Co ale dělat, když nám majitel bytu nedovolí vrtat? Řešení je jednoduché. Stačí se poohlédnout po samolepících, či podtlakových závěsných systémech, které jsou výbornou alternativou k běžnému vybavení.

Takovéto systémy lze zakoupit například v IKEA, nebo si stačí vyhledat podtlakové (přísavkové) závěsné systémy. Na internetu dnes už najdete alternativu téměř ke všem klasickým závěsným systémům.

Foto: Freepik

Obrázky a fotografie

V případě nájemních bytů vám majitel nejspíš nedovolí ani zatloukání hřebíčků a různých háčků na obrázky. Nejjednodušší řešení je samozřejmě to, že obrázky jednoduše věsit nebudete a opřete je například na komodu o zeď, nebo o zeď za gaučem. Obrázkové galerii se to ale nikdy nevyrovná. Tady se přímo nabízí použití nalepovacích háčků.

Foto: Pixabay

Není to nijak závratná investice a své použití si najdou i v bytech v osobním vlastnictví. Kdo by nechtěl mít zeď plnou obrázků a fotek, aniž by poškodil novou omítku. Háčky se dělají v nejrůznějších tvarech a velikostech, což zaručuje využití téměř na cokoli.

Přečtěte si také