Jak prodat nepotřebné věci? Můžete je zpeněžit na internetu i mimo něj

Každý z nás má doma celou řadu věcí, které již nepoužíváme a pouze nám překážejí a zbytečně zabírají místo. Pokud tyto věci mají alespoň nějakou hodnotu a vy jste ochotní investovat svůj čas do jejich prodeje, můžete si uvolnit potřebné místo a zároveň i získat zajímavé finanční částky. V následujícím článku si popíšeme některé ze způsobů, které můžete při prodeji aplikovat.

Kamenné bazary

Pravděpodobně nejběžnější cestou prodeje nepotřebných věcí je pro většinu lidí návštěva kamenných poboček bazarů. Ty se nachází v téměř každém větším městě. Své zboží sem jednoduše přinesete a s provozovatelem se domluvit na výkupní ceně. Výhodou tohoto způsobu je jednoduchost celého procesu. Prakticky se nemusíte o nic starat a čekat dlouhou dobu, než se ozve potenciální zájemce. Na druhou stranu logicky získáte nižší částku za prodej, protože bazar si účtuje svoji vlastní marži na rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou.

Garážové výprodeje

Garážový výprodej je elegantním způsobem, jak potkat nové lidi a zbavit se zbytečností. Většinou jde o organizované akce, kde si můžete pronajmout stůl, na který vyskládáte své věci a následně se s kolemjdoucími domluvíte na ceně. Akce mívají dobrou propagaci a program, takže o dostatek potenciálních zájemců není většinou nouze. Není to však pro každého. Extroverti si ale přijdou na své.

Online bazary aneb kde prodat věci na internetu?

Novodobou alternativou ke klasickým bazarovým pobočkám jsou různé tematické webové portály. Ty se buď zaměřují na prodej konkrétního druhu zboží nebo v nich můžete stejně jako v kamenných bazarech prodávat téměř cokoliv. Výhodou tohoto řešení je samozřejmě možnost nastavit vyšší ceny. Na druhou stranu u něj musíte počítat s podstatně vyšší mírou vlastní iniciativy. Kromě kontaktu s kupujícím budete také muset zajistit dopravu nebo předání. Nevýhodou je také delší doba prodeje.

Prodat můžete na internetu cokoliv. Pozor si dejte na podvodníky a neplaťte předem, případně se domluvte na dobírce. Pozor si dejte i na podezřele lákavé nabídky. Foto: Pixabay

Nejlepší online bazary v České republice jsou Sbazar, Bazoš a Facebook Marketplace. Najdete na nich miliony nabídek od úplných maličkostí přes sportovní vybavení, telefony, počítače, automobily po celé domy. 

Známí a kamarádi

Pokud nechcete ztrácet čas vystavováním produktů na internet nebo s nimi cestovat do bazarových poboček, můžete zkusit také prodej známým a kamarádům. Typicky se pro tyto účely využívají různé sociální sítě, kde je možné nepotřebné věci snadno inzerovat. S přáteli se můžete domluvit na klasický prodej a nebo například sjednat výměnný obchod.

Neprodávejte, vyměňujte

A jeden tip navíc. Věděli jste, že můžete věci i snadno vyměňovat? Na zmíněných online bazarech se najde řada lidí, kteří nechtějí zboží prodat, ale vyměnit za jiné. Je ale ještě lepší cesta. Na českém internetu je řada velmi aktivních swap skupin. Stačí do nich napsat, jakou věc prodáváte, co byste rádi na oplátku a už se jen domluvit s danou osobou. V Praze skvěle funguje skupina Swap Prague a celostátní swapovací skupina na výměnu květin má přes 30 000 členů. Lokální skupinu můžete vyhledat stejným způsobem a vyhledáním „swap + vaše město“ na Facebooku.

Na internetu se dá vyměnit cokoliv. Ve swapovacích skupinách vyměníte přebytky potravin za elektroniku, oblečení a někteří se nebojí swapovat i věci jako jsou menstruační kalíšky. Swapování se nejraději věnují ženy. Foto: Freepik

Úvodní fotografie: Freepik

Přečtěte si také