V kolika letech je nejlepší se vzít? Statistika hovoří jasně

V kolika letech je ideální věk na vdávání a ženění? Láska je mocná čarodějka, a tak u oltáře můžeme vídávat svatebčany různých věkových kategorií. Nicméně dle statistiky přeci jen existuje věk, ve kterém je nejlepší se vdát, respektive oženit, pokud tedy chcete, co nejvíce eliminovat riziko rozvodu v prvních pěti letech po uzavření manželského sňatku.

Na základě studie provedené Nickem Wolfingerem, sociologem působícím na univerzitě v Utahu, bylo zjištěno, že nejstabilnější manželství mají lidé, kteří se vezmou ve věku od 28 do 32 let. To je pro některé z vás možná překvapivé zjištění, i přední sociologové se totiž dříve domnívali, že rostoucí věk partnerů obvykle vede k větší stabilitě manželského svazku. To je však nyní zcela vyvráceno, navíc na základě dat sbíraných po dlouhých 7 let bylo zjištěno, že po dosažení hranice 32 let roste šance na rozvod o celých 5 %! 

Ideální věk na svatbu? Ten, kdy už lidé vědí, co chtějí

Křivka pravděpodobnosti rozvodu tak připomíná písmeno U a klesá od dovršení osmnácti let až do přelomu konce dvacátých a začátku třicátých let života, poté se šance na rozvod opět začíná zvyšovat. Existuje spousta důvodů, proč by přelom 20. a 30. let života dával smysl jako čas, kdy se oženit: lidé v tomto věku jsou už dost staří na to, aby pochopili, zda toho druhého skutečně milují, nebo jsou jen prostě oslepeni hormony.

Vhodný čas na svatbu? Liší se, ale data mluví jasně. Před potomky a ne moc pozdě ani brzy. Foto: Freepik

Zároveň už jsou častokrát i finančně zabezpečeni. Taktéž již umí dělat významné životní volby a nebojí se povinností s nimi spojených. Navíc ve většině případů nemají exmanžele/exmanželky nebo děti, mezi které by museli rozdělovat svůj čas, zdroje a pozornost. 

Peníze a vysokoškolský titul snižují šance na rozvod 

Zajímavá jsou i další zjištění vyplývající z této studie, například to, že mít peníze a vysokoškolský titul snižuje vaše šance na rozvedení, stejně jako to, když spolu žijete v jedné domácnosti už před svatbou. Nižší šance na rozvod jsou i v případě, kdy čekáte dítě až po svatbě, nikoliv před ní. 

Tato studie má však i několik kritiků, kteří argumentují tím, že vzhledem k tomu, že se stále více mladých lidí rozhoduje žít společně bez toho, aniž by se vzali, metrika rozvodovosti se stává čím dál tím méně užitečným a průkazným způsobem, jak měřit kvalitu vztahů. 

Úvodní fotografie: Freepik
Zdroj: Nicholas Wolfinger

Přečtěte si také