Hláška „Za všechno může Kalousek“ se mění na „Za všechno může Babiš“

Politická marketingová hláška „Za všechno může Kalousek“ až doposud sklízela úspěch. Hnutí ANO tento narativ ve svém slovníku hlášku hojně využívalo a lidé mu tleskali. To se kvůli nezvládnuté pandemii koronaviru postupně mění. Na Kalouska již nelze věci házet, protože dávno není u kormidla. A lidé si začínají uvědomovat, že za všechno může někdo úplně jiný. Populismus Andreje Babiše.

Miroslav Kalousek se stal, nutno podotknout, že proti své vůli, marketingovým nástrojem vládnoucí strany. Jakýmsi obětním beránkem, na kterého šlo hodit cokoliv, co se současné vládě nedařilo a nelíbilo. Slovní spojení „může za to Kalousek“ do jisté míry zlidovělo a stalo se obecně používanou výmluvou.

To se podle uznávaného novináře a autora knihy Boss Babiš, Jaroslava Kmenty, změnilo k 9. říjnu 2020. Proč, ptáte se? Nezvládnutá krize a nová vládní opatření způsobily v lidech takový odpor a nelibost, že se i k Babišovi jindy shovívaví jedinci začínají ptát, kdo za to všechno může. A Babiš na jaře v TV Prima sám přiznal, že na sebe bere za průběh krize „plnou politickou odpovědnost“. 

Kalousek už nestačí: Za všechno můžou podle Babiše „lidi“

Babiš změnil narativ a nově za viníky krize označuje občany. Ty občany, kteří jen a pouze poslouchali nařízení vlády. Problémem vlády však byl fakt, že se místo tvrzení odborníků spoléhala na marketingové průzkumy a názory většiny v diskuzích. Lidé chtěli rozvolnění a dostali jej. Lidé nechtěli roušky, tak je nemuseli nosit. Lidé chtěli cestovat… I proto je Česko nyní v něčem opět nejlepší, ale hokej to tentokrát bohužel není. Je to koronavirus, který jsme zvládli široko daleko nejhůř.

Je tedy dobře, že lidé začínají chápat, že problém je právě osoba Andreje Babiše a nikoliv Miroslava Kalouska, který už není u kormidla řadu let. Kalousek nemá s touto krizí nic společného, Andrej Babiš bohužel ano. Právě jeho populismus a snaha vyhnout se trestnímu stíhání táhne Česko ke dnu. Uvidíme, zda hláška „Může za to Babiš“ zlidoví do takové míry, jako tomu bylo u pana Kalouska. Podle Jaroslava Kmenty se tak již dnešním dnem stalo. 

Zdroj: Jaroslav Kmenta, Twitter

Přečtěte si také