Kam na piknik v Praze? Tipy na nejhezčí pikniková místa a parky

Kde udělat v Praze piknik? Nedostatek zeleně a krásné počasí pravidelně vyhání obyvatele hlavního města do parků a míst, která jsou vhodná nejen pro relax či sport, ale dokonce i pro pohodový piknik s dobrým jídlem. Jaká jsou ta nejlepší místa kam se v Praze vydat s piknikovým košem, a o kterých z nich neví ani rodilí Pražané?

Královská obora – Stromovka: Piknik ve Stromovce nedaleko Holešovic

Stromovka je jedním z nejslavnějších pražských lesoparků. Jde o přírodní památku a zároveň památku kulturní. Táhne se od Bubenče až k výstavišti Holešovice a podél břehů řeky Vltavy je propojena i s Císařským ostrovem a Trojou. Návštěvníkům nabízí rozlehlé udržované louky, stín stromů, upravené cesty pro jízdu na kolech, bruslích i pro běh. Ve Stromovce mohou návštěvníci často potkat jízdní policii, tedy policisty na koních. V areálu se nachází i populární Planetárium a přes rameno Vltavy na Císařském ostrově i areál koňské jízdárny, kde se tradičně pořádají jezdecké závody.

Na pravé straně Císařského ostrova je poslední přírodní úsek koryta Vltavy v Praze s peřejemi. Slepé rameno Vltavy vede až k tenisovým kurtům. Z Královské obory se snadno dostanete do různých částí hlavního města. Prostorů pro pořádání pikniku i dalších aktivit je zde víc než dost, můžete se posadit u některé z kašen, zavítat na dětské hřiště, nebo posedět u jezírka. Všude jsou umístěny odpadkové koše, které jsou pravidelně vyprazdňovány a čištěny.

Letenské sady: Piknik na Letné

Nedaleko od Královské obory se nachází Letenské sady. Park sousedící s Letenskou plání nabízí jedny z nejkrásnějších pohledů na historickou část města. Možné jsou projížďky na bruslích a kolech, ale nejtypičtější pro Letenské sady jsou skateboardy. U kyvadla, na místě kde kdysi stávala morbidní socha soudruha Stalina (pověstná „fronta na maso“), narazíte na řadu milovníků tohoto sportu z celého světa, pro které představují Letenské sady kultovní místo českého skateboardingu. Prakticky veškerý ruch v parku se tak protíná právě v tomto místě.

Pokud se chcete jen v klidu pojíst, posedět, kochat se přírodou a výhledy na řeku i Prahu, stačí se držet udržovaných chodníčků, nebo se usadit na jedné z početných laviček nad svahem. Pro ty náročnější jsou u laviček místy dokonce i stolečky. Pro příjemné posezení v trávě nemusíte ujít pomalu ani pět kroků směrem k Hradčanské a nacházíte se na krásné louce, přímo před starým pražským opevněním, nad Parlamentem České republiky. Pro případné sportovní vyžití (fotbálek, či lakros) je na Letenské pláni dostatek upravené pískové i travnaté plochy.

Bělohorská pláň: Piknik bez spousty lidí kolem

Praha 6 nabízí řadu krásných míst k pořádání pikniku. Tím suverénně nejprosluněnějším je Bělohorská pláň, kde se 8. listopadu 1620 odehrála jedna z nejsmutnějších bitev české historie. Téměř nekonečné moře travnaté zeleně je ideální pro lehký oběd. Pokud by vám bylo horko, stačí se přemístit pár metrů do přilehlé obory Hvězda s kouzelným letohrádkem, stín vzrostlých stromů vás příjemně ochladí, upravené pískové cesty vyzvou k procházce a sejdete-li mimo ně, do lesního porostu, možná se na vás štěstí usměje a najdete i nějakou tu houbu.

Bělohorská pláň je na podzim populární i mezi místní omladinou, která sem přichází z okolí pouštět draky. A pokud budete hledat něco vhodnějšího pro aktivní odpočinek, či sportovní vyžití, stačí přejít přes zastávku Vypich přímo na Ladronku, kde je upravená dráha pro bruslaře a vyhlášená výletní restaurace.

Divoká Šárka: Piknik v přírodě s možností koupání

Přírodní rezervace, Šárecký potok, pozůstatky slovanského hradiště, lesy, stepi, skály. To vše je Divoká Šárka, místo spojené s jednou z nejslavnějších starých českých pověstí. Právě toto hradiště by mohlo být bájným Děvínem, kam se pod vedením Vlasty uchýlily po smrti kněžny Libuše dívky z její družiny. Ta přichystala lest na mladého vladyku Ctirada a jeho družinu. Ctirad v lese narazil na spanilou dívku Šárku, spoutanou a volající o pomoc. V nestřežený okamžik dívky pobily Ctiradovu družinu a samotného vladyku na svém hradišti umučily k smrti. To rozlítilo muže na Vyšehradu a ti dívky v následné bitvě porazili. Právě po spoutané dívce Šárce dostal park své jméno.

Divoká Šárka nabízí nekonečné přírodní krásy a pro piknik je snad tím nejkrásnějším místem skála ležící hned vedle MC Donalds na Evropské. Celá oblast Divoké Šárky je ovšem mnohem větší. V horkých letních dnech nabízí i osvěžení v podobě dvou koupališť – přírodního Džbánu a vyhlášeného koupaliště „U Veselíků“ – na potoku v údolí. Toto tajemné místo bylo lidmi využíváno již v období paleolitu.

Vyšehrad: Piknik na Vyšehradě nabídne úžasný pohled na Prahu

Mýty opředený Vyšehrad, místo věčného odpočinku slavných synů a dcer našeho národa na Vyšehradském hřbitově, gotický kostel, sochy, středověká rotunda a Terezínské opevnění. To je legendární Vyšehrad, kdysi brána do Prahy, dnes populární místo pro procházky a odpočinek, ze kterého na návštěvníka na každém kroku dýchne historie. I zde si můžete uspořádat piknik, posedět na městských hradbách a dát si něco dobré k snědku, pokochat se výhledem na Vltavu a následně se hned vrhnout zpátky do víru velkoměsta. Vyšehrad je klidným místem, prosyceným mystikou.

Petřín: Piknik na Petříně s výhledem na Pražský hrad

Petřín je snad nejromantičtějším místem hlavního města a bezesporu i jedním z těch nejkrásnějších. V květnu je plný zamilovaných párů, směřujících k soše Karla Hynka Máchy, v létě jeho kopce okupují hloučky opalujících se lidí. K Petřínské rozhledně může kdokoli vyjet pohodlně lanovou dráhou a navštívit věž, zrcadlové bludiště, projít se růžovými sady, případně v noci zajít do hvězdné observatoře a studovat hvězdy.

Pro milovníky procházek jsou zde kilometry upravených cestiček, lavičky, vybízející k posezení. A to je jenom zlomek toho, co Petřín nabízí. Proč tedy neuspořádat obědový piknik třeba na Hladové zdi?

Vítkov: Piknik na Žižkově v ráji hipsterů

Další z historicky významných míst. Právě zde ubránili husité 14. července pod vedením Jana Žižky Prahu před Zikmundem Lucemburským. Vítkov je travnatý kopec, který ostře kontrastuje s lidnatou Žižkovskou čtvrtí. Návštěvníci zde naleznou klid a slunce. Prahu budete mít jako na dlani.

Kopec zdobí dominanta památníku a jezdecké sochy slavného českého vojevůdce. Pokud budete mít zájem, můžete se zajít podívat i do zdejšího muzea, nebo seběhnout kopec, směrem na zastávku autobusu Černínova a dát si na ulici Koněvově v kavárničce „Zastav se“ jednu z nejlepších káv v Praze.

Riegrovy sady: Piknik a grilování s dobrým pivem poblíž

Na pražských Vinohradech se nacházejí pověstné ‚Riegráče‘, park s širokými travnatými loukami, lavičkami kolem cest i poněkud odlehlejšími místy, vzdálenými od rozsáhlé a populární části s občerstvením. Pokud návštěvník vystoupá ze spodní části až nahoru na kopec, je odměněn nádherným výhledem na Prahu. Riegrovy sady jsou dobře dostupné, nedaleko od stanice metra Jiřího z Poděbrad. I toto náměstí, kterému dominuje moderní kostel Nejsvětějšího Srdce Páně od architekta Plečnika, je příjemným místem, kde se na chvilku můžete posadit a pojíst něco dobrého.

Přečtěte si také