Zvířata se vyhýbají lidem a využívají je ve svůj prospěch

Zvířata, která žijí poblíž lidí, se začínají přizpůsobovat a snaží se jim vyhnout jak jen to jde. Mění tak mj. svůj režim a jsou aktivní především v noci. Dopady těchto změn však můžou být negativní.

Tým vědců připravil tzv. meta-analýzu, ve které zkoumal 62 druhů napříč šesti kontinenty a narazil na nepříjemný trend. Aby zvířata omezila kontakt s člověkem, stávající se aktivními v noci, ačkoliv je to proti jejich biologickému rytmu. 

Katastrofický pokles divoce žijících zvířat a změna jejich chování kvůli lidské expanzi jsou dobře zdokumentované jevy. Dopady jsou však mnohem rozsáhlejší a některé změny v chování je těžké zaznamenat a kvantifikovat,“ zmínila autorka studie Kaitlyn Gaynor.

Místo boje o přežití spí

Ze zkoumaných druhů, které běžně rozdělují svou aktivitu rovnoměrně mezi den a noc, jich přibližně 80 procent začalo být aktivnější v průběhu noci. Výzkum publikoval magazín Science

Spíše než trávit dny lovem a aktivitou zvířata spí. Vynuceným spánkem tyto druhy omezují své stravovací návyky, vystavují se novým dravcům a ztrácí schopnost lovit. Zvířata své návyky navíc mění i v místech, kde je lidé přímo neohrožují, ale třeba jen prochází kolem.

Není překvapivé, že se druhy snaží adaptovat tak, aby se vyhnuly potenciálním rizikům. Kvůli rozšíření lidí do všech myslitelných oblastí však mohou být důsledky podobných rychlých adaptací rozsáhlé. 

Využívají nás zvířata ve svůj prospěch?

Podle vědců je možné, že nás některé druhy svým způsobem využívají. „Některé druhy se naopak mohou stěhovat do blízkosti lidí, aby se tak ochránili před dalšími predátory, kteří jsou citlivější na přítomnost lidí,“ zmínil Clinton Epps, výzkumník z Oregon State University. „Tohle chování je známé jako ochrana lidskou přítomností (human shielding).

Ale jaké druhy tyto změny negativně pociťují nejvíce? Které naopak ze změn těží? Vědci pokračují ve výzkumu a kladou si několik otázek, na které budou hledat odpovědi.

Přečtěte si také