Roztomilý boj s gravitací: Vytrvalé slůně a jeho roztřesené první kroky

Video slůněte pokoušejícího se o jeho první krůčky po narození je skvělou ukázkou fungování přírody. Některá mláďata, např. ta lidská, se o sebe nedokáží postarat poměrně dlouhou dobu a první kroky zvládnou až po 10 a více měsících. U spousty živočišných druhů je to však jinak.

Zaměstnanec indické rezervace Parveen Kaswan zveřejnil na svém Twitteru video, které se rychle stalo virálním. Slonice na něm, jako správná matka, pomáhá svému potomkovi postavit se na své roztřesené nohy.

Nejprve je to jeden pád za druhým, následují další a další pokusy. Chvíli trvá, než se jim to společně povede, ale nakonec má video šťastný konec. Video se rychle rozšířilo po celém světě a stává se virálním. Roztomilejší věc dnes uvidíte jen těžko.

Za 100 kg slůněte vyroste několikatunový kolos

Slůně měří po porodu jen 85 centimetrů a váží 110 kg. Samice své mládě kojí dva roky. Po uplynutí této doby slůně zůstává u matky, i když ta má již dalšího potomka. Samice se pak stará naráz i o tři různě stará mláďata. Sloni dospívají zhruba v deseti letech, ale do rozmnožování se zapojují až za dalších 5 až 10 let.

Slůně zatím váží pouhých 100 kg, ale jednoho dne se stane obrem, který může vážit až 6 000 kg. Do té doby bude trávit mnoho času se svým stádem a především svou matkou.

Přečtěte si také